CSM Lugoj CEV Challenge Cup Elizaveta Ruban Mirta Velikonja Grbac Ugljesa Segrt Volei
Data publicarii: Miercuri 15 Noiembrie 2023, 09:36
Data actualizarii: Miercuri 15 Noiembrie 2023, 09:44

Echipa de volei feminin este finalista ediției trecute a competiției.

CSM Lugoj s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Challenge la volei feminin, deşi a fost învinsă de echipa elveţiană Sm' Aesch Pfeffingen, cu scorul de 3-2 (12-25, 18-25, 25-19, 25-14, 15-5), marţi seara, la Aesch, în manşa secundă a şaisprezecimilor de finală.

CSM Lugoj, finalista ediţiei trecute a competiţiei, s-a înclinat după o oră şi 28 de minute. Formaţia bănăţeană a câştigat meciul din tur cu 3-0, astfel că îşi asigurase calificarea după primele două seturi.

Elizaveta Ruban, cea mai bună marcatoare de la CSM Lugoj

De la echipa antrenată de Ugljesa Segrt s-au remarcat Elizaveta Ruban (13 puncte) şi Mirta Velikonja Grbac (10).

Tabea Eichler a fost MVP-ul gazdelor, cu 29 de puncte. Maria Zernovic a contribuit cu 16 puncte, iar Hanna Hellvig şi Cara McKenzie au reuşit fiecare câte 12 puncte, scrie Agerpres.

Meciul a fost arbitrat de olandezul Raymond Haamberg şi de belgianul Robin Schoenmakers.

Urmează duelul cu învingătoarea din Tent Obrenovac - Sporting Lisabona

CSM Lugoj a trecut de Sm' Aesch şi în 2021, în aceeaşi fază a competiţiei, cu 3-2 acasă şi 3-1 în deplasare.

În optimi, CSM Lugoj o va înfrunta pe câştigătoarea dintre Sporting Lisabona şi Tent Obrenovac. Formaţia sârbă s-a impus cu 3-1 în Portugalia, în prima manşă, iar returul va avea loc miercuri.

Foto și video: CSM Lugoj - volei