Volei Alba Blaj csm targoviste Cupa CEV Ghergana Dimitrova Victoria Russu Volei
Data publicarii: Vineri 24 Martie 2023, 08:43
Data actualizarii: Vineri 24 Martie 2023, 08:49

Va fi a doua finală europeană a unei echipe din România în acest sezon, după ce CSM Lugoj a disputat ultimul act din Cupa Challenge.

CSM Volei Alba Blaj s-a calificat în finala Cupei CEV la volei feminin după ce a învins-o pe CSM Târgovişte, cu scorul de 3-1 (25-21, 25-23, 19-25, 25-20), joi seara, la Târgu Mureş, în manşa secundă a semifinalelor.

După 3-0 în prima manşă, campioana României a avut nevoie de o oră şi 48 de minute pentru a obţine un nou succes.

Ghergana Dimitrova, Victoria Russu, Jovana Kocic și Dajana Boskovic, cele mai bune

Ghergana Dimitrova (14 puncte), Victoria Russu (12), Jovana Kocic (11) şi Dajana Boskovic (11) au fost cele mai bune de la învingătoare.

De la vicecampioana României s-au evidenţiat Iuna Zadorojnâi (16), Denisa Ionescu (12) şi Mira Todorova (10).

În campionat, Blaj și Târgoviște și-au împărțit victoriile

Meciul a fost arbitrat de bulgarul Liubomir Sirakov şi de Benone Vişan.

În campionat, cele două echipe şi-au împărţit victoriile.

În tur s-au impus jucătoarele de la Blaj, cu 3-0, iar în retur, pe 4 martie, CSM Târgovişte a câştigat acasă cu 3-1.

Volei Alba Blaj - Savino Del Bene Scandicci în finala din aprilie

În finala Cupei CEV, echipa din Blaj, antrenată de croatul Stevan Ljubicic, va înfrunta formaţia italiană Savino Del Bene Scandicci, care a trecut de THY Istanbul, după 3-0 şi 2-3.

CSM Volei Alba Blaj va juca prima manşă a finalei pe 5 aprilie, acasă, şi pe 12 aprilie la Florenţa.

A doua finală de Cupa CEV pentru Volei Alba Blaj

CSM Volei Alba Blaj a mai jucat o finală de Cupa CEV, în 2019, când a pierdut ambele manşe în faţa echipei italiene Yamamay Busto Arsizio (0-3, 1-3).

Anul trecut, echipa din Blaj s-a oprit în semifinale (locul al treilea), precizează Agerpres.

Aceasta este a doua finală jucată de o echipă românească în actualul sezon, după ce CSM Lugoj a pierdut ambele manşe ale ultimului act din Cupa Challenge în faţa formaţiei italiene Reale Mutua Fenera Chieri (0-3, 0-3).