FOTO ȘI VIDEO Ce a făcut Volei Alba Blaj în prima manșă a finalei Cupei CEV, a patra finală europeană jucată în ultimii cinci ani

Volei Alba Blaj CSM Lugoj csm targoviste Cupa CEV Savino Del Bene Volley Scandicci Volei
Data publicarii: Joi 06 Aprilie 2023, 08:06
Data actualizarii: Joi 06 Aprilie 2023, 08:08

Adversara campioanei României din ultimul act este echipa italiană Savino Del Bene Volley Scandicci.

CSM Volei Alba Blaj a fost învinsă de echipa italiană Savino Del Bene Volley Scandicci, cu scorul de 3-1 (25-12, 25-19, 21-25, 25-18), miercuri seara, la Târgu Mureş, în prima manşă a finalei Cupei CEV la volei feminin.

Campioana României s-a înclinat după o oră şi 38 de minute.

Ghergana Dimitrova și Viktoria Russu, cele mai bune de la Blaj

Ghergana Dimitrova (16 puncte) şi Viktoria Russu (13) au fost cele mai bune jucătoare ale gazdelor.

De la învingătoare s-au remarcat Ting Zhu (24) şi Ekaterina Antropova (16).

Meciul a fost arbitrat de grecoaica Theodora Kyriopoulou şi de englezul Nicholas Heckford.

Volei Alba Blaj are inclusiv o finală de Champons League în 2018

Pentru echipa din Blaj aceasta este a patra finală europeană în ultimii cinci ani.

CSM Volei Alba Blaj are prezenţe în ultimul act în toate competiţiile intercluburi organizate de CEV: Liga Campionilor (2018), Cupa CEV (2019) şi Cupa Challenge (2021).

Anul trecut, campioana României a fost eliminată în semifinalele Cupei CEV de Eczacibaşi Istanbul, formaţie care a şi câştigat trofeul.

A eliminat-o pe CSM Târgoviște în semifinale

CSM Volei Alba Blaj s-a calificat în finala Cupei CEV după ce a trecut, cu dublă victorie, 3-0 (deplasare) şi 3-1 (acasă), de CSM Târgovişte.

Campioana României a mai disputat o finală de Cupă CEV, în 2019, pierdută în faţa echipei italiene UYBA Busto Arsizio.

CSM Lugoj, cealalaltă echipă din România cu finală europeană în acest sezon

Returul cu Savino Del Bene Volley Scandicci va avea loc miercuri, 12 aprilie, de la ora 21:30 (ora României), la Florenţa.

CSM Lugoj a disputat anul acesta finala Cupei Challenge, dar a pierdut ambele manşe, tot în faţa unei echipe italiene, Reale Mutua Fenera Chieri (0-3, 0-3).