VIDEO ‎À la Federer sau întâmplare? Lovitura măiastră reușită de Simona Halep în sfertul cu Amanda Anisimova

Simona Halep Wimbledon 2022 Simona Halep Amanda Anisimova Simona Halep semifinale Wimbledon Tenis
Data publicarii: Miercuri 06 Iulie 2022, 17:40
Data actualizarii: Miercuri 06 Iulie 2022, 17:43

Simona Halep a impresionat audiența prezentă pe Terenul Central prin grația cu care a reușit calificarea în a treia semifinală a carierei pe iarba de la Wimbledon.

Simona Halep a obținut o victorie meritată în sferturile de finală ale întrecerii de la Wimbledon, cedând doar șase game-uri în confruntarea cu Amanda Anisimova, încheiată 6-2, 6-4, în doar 63 de minute

Condusă cu 3-1 la meciurile directe de româncă, jucătoarea din America a rămas perplexă în startul setului secund, când Simona Halep a reușit un slice de rever elegant, direct câștigător, care a adus aminte de tehnica lui Roger Federer, absent în acest an la turneul care l-a consacrat în tenisul mondial.

Simona Halep a surprins publicul prin dibăcia cu care a jucat un slice de rever defensiv

Slice-ul defensiv, din alergare a fost reușit de Simona Halep în al patrulea game al setului secund, fără ca Amanda Anisimova să anticipeze măcar scurtimea distanței parcurse de minge, aterizată imediat după fileu.

„Atingere fină ca mătasea,” au titrat oficialii de la Wimbledon, descriind lovitura sportivei din țara noastră.