Victorie importantă pentru Irina Begu, la Roma! Adversara româncei în șaisprezecimi

WTA Roma Irina Begu WTA Roma 2024 Tenis
Data publicarii: Vineri 10 Mai 2024, 18:11
Data actualizarii: Vineri 10 Mai 2024, 18:20

România are trei jucătoare calificare în turul trei al turneului de la Roma.

Irina Begu s-a calificat, vineri, în runda a treia turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 4.791.105 euro, după ce franţuzoaica Oceane Dodin a abandonat în primul set, la scorul de 5-2 pentru româncă.

Doar 26 de minute au stat pe teren Irina Begu (33 ani, 161 WTA) şi Oceane Dodin (27 ani, 73 WTA).

Franţuzoaica a început bine şi a condus cu 2-0, dar reprezentativa României a revenit şi a câştigat cinci ghemuri la rând înainte ca Dodin să se retragă.

Adversara Irinei Begu a intrat la "lucky loser" cu puţin timp înaintea meciului, după ce Elena Rybakina, numărul patru mondial şi campioana en titre, anunţase că e bolnavă şi se retrage din competiţie.

Cu cine va juca Irina Begu în turul trei

Românca şi-a asigurat un cec de 30.435 de euro şi 65 de puncte WTA, iar în turul al treilea o va înfrunta pe belgianca Elise Mertens, victorioasă cu 6-1, 6-4 în faţa cehoaicei Katerina Siniakova.

Elise Mertens (28 ani, 30 WTA) conduce cu 3-1 în duelurile cu Irina Begu, dar ultima victorie a aparţinut româncei, în 2022, la US Open, cu 3-6, 6-2, 6-3 în primul tur.