VIDEO Set la zero! Sorana Cîrstea s-a distrat în turul al doilea de la Roma

Sorana Cîstea Brenda Fruhvirtova WTA WTA Roma Tenis Sorana Cîrstea
Ionuț Stoica
Data publicarii: Joi 09 Mai 2024, 22:17
Data actualizarii: Joi 09 Mai 2024, 22:18

Favorita cu numărul 28, Cîrstea a început direct în turul al doilea, unde a avut un debut puternic împotriva Brendei Fruhvirtova.

Sorana Cîrstea a făcut un debut triumfal la turneul WTA de la Roma și a obținut o victorie rapidă în turul al doilea împotriva jucătoarei de origine cehă, Brenda Fruhvirtova, cu scorul de 7-5, 6-0.

Primul set a fost foarte echilibrat, românca a reușit patru breakuri, dar a și cedat trei servicii. Cu toate acestea, în setul al doilea, Sorana și-a demonstrat dominația, unde a câștigat fără să îi ofere adversarei vreo șansă și a încheiat partida după doar o oră și 32 de minute de joc.

• Sorana Cîrstea

Pe cine va întâlni românca în turul trei

În turul al treilea, Sorana Cîrstea se va confrunta cu învingătoarea dintre Ana Bogdan (63 WTA) și cehoaica Marketa Vondrousova (6 WTA).

Câți bani a câștigat românca

Pentru prezența în a treia rundă a turneului, Sorana Cîrstea și-a asigurat un cec în valoare de 30.435 de euro și 65 de puncte în clasamentul WTA.

WTA Roma se desfășoară în perioada 7-19 mai. Competiția are premii totale în valoare de $5.509.771 și face parte din categoria „WTA 1000”. Titlul de campioană en-titre îi aparține kazahezei Elena Rybakina.