Toate drumurile duc la Roma! Jaqueline Cristian avansează în turul al treilea după ce a pierdut primul set

Jaqueline Cristian Barbora Krejcikova WTA Tenis Jaqueline Cristian
Ionuț Stoica
Data publicarii: Joi 09 Mai 2024, 21:45
Data actualizarii: Joi 09 Mai 2024, 21:45

Jaqueline Cristian a reușit calificarea în turul al treilea al turneului WTA 1000 de la Roma, după un meci intens câștigat în trei seturi împotriva rusoaicei Elina Avanesyan (72 WTA), cu scorul de 5-7, 6-2, 6-2.

Chiar dacă a suferit o înfrângere în finala calificărilor, Jaqueline Cristian (68 WTA) a beneficiat de o șansă suplimentară de a intra în tabloul principal, fiind acceptată direct în turul al doilea ca "lucky loser", în urma retragerii cehoaicei Barbora Krejcikova.

Într-un meci marcat de schimbări de momentum, Jaqueline Cristian a avut un debut puternic în primul set împotriva Elinei Avanesyan, conducând cu 5-3, dar a pierdut două game-uri consecutive și i-a permis rusoaicei să câștige primul set.

• Jaqueline Cristian

După ce meciul a fost oprit din cauza unei ploi torențiale, românca și-a regăsit ritmul și a dominat setul al doilea, unde a reușit două breakuri decisive, la scorul de 1-2 și 2-5.

În setul decisiv, Jaqueline Cristian a continuat să domine, deși serviciul i-a cauzat încă probleme. Cu toate acestea, abilitatea ei în retur a compensat și a asigurat o victorie importantă după aproape trei ore de luptă, scor final 6-2.

Pe cine va întâlni românca în turul următor

În turul al treilea, Jaqueline Cristian se va confrunta cu americanca Coco Gauff, a treia favorită a turneului, într-o partidă care promite să fie una palpitantă. Gauff este clasată pe locul al treilea în clasamentul mondial WTA, cu 7313 puncte. Aceasta va fi prima întâlnire directă dintre cele două jucătoare.

Câți bani a primit Jaqueline Adina Cristian pentru calificarea în turul #3

Pentru avansarea în runda a treia a turneului de la Roma, Jaqueline Cristian și-a asigurat în cont un cec în valoare de 30.435 de euro și 65 de puncte în clasamentul WTA.