Surpriza URIASA: Sharapova, eliminata in China de o jucatoare din calificari! Halep ramane pe locul 2 WTA!

Simona Halep Maria Sharapova Wuhan Open Tenis
Data publicarii: Miercuri 24 Septembrie 2014, 11:52
Data actualizarii: Miercuri 24 Septembrie 2014, 11:54

Simona Halep rasufla usurata. Si Sharapova a pierdut in China.

Maria Sarapova, locul 4 WTA si cap de serie numarul 4, a fost invinsa, miercuri, cu scorul de 7-6 (3), 7-5, de sportiva elvetiana Timea Bacsinszky, locul 61 WTA, venita din calificari, in turul 3 al turneului de la Wuhan, si nu o mai poate "detrona" pe Simona Halep de pe locul 2 WTA.

Sportiva din Rusia era singura care putea sa-i provoace o coborare de un loc Simonei Halep in aceasta saptamana, in ierarhia jucatoarelor profesioniste, dupa ce romanca a pierdut, marti, in turul doi la competitia de categorie Premier 5, cu premii de 2,44 milioane de dolari.

Pentru a urca pe locul 2 WTA, Sarapova trebuia sa se califice in finala turneului de la Wuhan.

Halep, cap de serie numarul 2, a fost invinsa, marti, cu scorul de 2-6, 6-2, 6-3, de Garbine Muguruza, locul 22 WTA, in turul doi al concursului. Acesta a fost primul meci al Simonei Halep dupa eliminarea suferita in turul 3 al US Open, la finalul lunii trecute.

Sursa: Mediafax