Sorana Cîrstea, calificare cu stil la Miami, după o victorie convingătoare împotriva lui Sloane Stephens

Sorana Cirstea Miami Open WTA Tenis $50,000 câștigate în 55 de minute! Sorana Cîrstea defilează la Indian Wells. Va juca în turul 3 contra Svitolinei
Data publicarii: Sambata 23 Martie 2024, 23:30
Data actualizarii: Sambata 23 Martie 2024, 23:36

Sorana Cîrstea (33 de ani) s-a calificat în turul trei al turneului WTA 1000 de la Miami, după o victorie convingătoare împotriva americancei Sloane Stephens, scor 6-2, 6-1.

Meciul, întrerupt vineri de ploaie, a fost reluat sâmbătă, iar Sorana a dominat jocul de la început până la sfârșit. Românca a câștigat primul set în doar 24 de minute, iar în al doilea set a cedat doar un game.

Cîrstea o va întâlni în turul al treilea pe rusoaica Daria Kasatkina, favorita numărul 10 a competiției. Kasatkina a trecut cu 6-0, 1-0 de americanca Claire Liu, care a abandonat.

Cât câștigă Sorana Cîrstea pentru calificarea în turul trei

În urma acestei performanțe, Cîrstea a câștigat 59.100 de dolari și 65 de puncte în clasamentul WTA. Sorana are de apărat 390 de puncte, după ce anul trecut a ajuns până în semifinale.

România nu mai are alte jucătoare în competiție, după ce Simona Halep, Ana Bogdan și Jaqueline Cristian au fost eliminate încă din primul tur.

Miami Open este un turneu din categoria WTA 1000, unde meciurile se joacă pe suprafață hard, iar premiile totale acordate sunt de $8,995,555.