Sorana Cirstea amenda Australian Open Grand Slam Melbourne Tenis
Data publicarii: Miercuri 18 Ianuarie 2023, 18:05
Data actualizarii: Miercuri 18 Ianuarie 2023, 18:15

Românca a fost eliminată chiar din primul tur de la Australian Open după ce a fost învinsă de Yulia Putintseva, scor 6-2, 4-6, 3-6.

După înfrângere, Sorana Cîrstea nu a oferit niciun interviu presei și a plecat direct. Asta a costat-o dur pe tenismenă, fapt pentru care a fost și amendată pentru încălcarea codului de conduită de la turneul de Mare Șlem de la Melbourne.

Sorana Cîrstea a primit o amendă usturătoare după ce a fost eliminată de la Australian Open. Motivul pentru care a fost sancționată

Potrivit Prosport, Cîrstea a primit o amendă după acest gest de 10.000 de euro. În lei, asta înseamnă că românca va plăti nu mai puțin de 45.000RON.

În 2022, Sorana Cîrstea ajungea până în faza optimilor Openului Australian. De data aceasta, turneul de Mare Șlem de la Melbourne.

Sorana Cîrstea, învinsă dramatic la Melbourne! A pierdut în fața adversarei pe care a scos-o din minți în primul set

Veste rea pentru tenisul românesc, în debutul primului turneu de mare șlem al anului. Sorana Cîrstea (42 WTA) a fost eliminată în runda inaugurală a Openului Australian de către Yulia Putintseva (47 WTA), scor 2-6, 6-4, 6-3, după două ore fără nouă minute de joc.

Partida a fost amânată inițial din cauza caniculei resimțite la Melbourne, urmate de o ploaie care a întrerupt confruntarea atunci când jucătoarea din România conducea cu 6-2, 2-1. Scorul întâlnirilor directe dintre Cîrstea și Putintseva este acum 2-4 - MAI MULTE DETALII AICI.