FOTO Sorana Cîrstea a deschis drumul româncelor la Roland Garros 2022! Victorie autoritară pentru sfertfinalista din 2009, 6-3, 6-3 cu Tatjana Maria

Sorana Cirstea Roland Garros 2022 Sorana Cîrstea la Roland Garros 2022 Tenis
Data publicarii: Duminica 22 Mai 2022, 14:45
Data actualizarii: Duminica 22 Mai 2022, 14:51

Roland Garros 2022 e transmis în format LIVE BLOG, în fiecare zi, pe www.sport.ro și pe Facebook.

Eleva lui Adrian Cruciat a învins-o, în runda inaugurală de la Paris, cu scorul de 6-3, 6-3, pe germana Tatjana Maria, locul 105 WTA. Sori a fost condusă cu 3-0 în setul al doilea, apoi și-a adjudecat șase gameruri consecutiv. Meciul a durat o oră și cinci minute.

Sorana Cîrstea va juca în turul secund împotriva americancei Sloane Stephens (29 de ani, 64 WTA), finalistă învinsă de Simona Halep, în ultimul act al Roland Garros 2018. Stephens a trecut de Julie Niemeier (22 de ani, 102 WTA), în runda inaugurală, scor 5-7, 6-4, 6-2. Partida Sorana Cîrstea - Sloane Stephens va avea loc marți, 24 mai.

Cîrstea a câștigat singurul meci direct jucat cu Stephens, în 2013, la Dubai, scor 5-7, 6-3, 6-2.

Roland Garros 2022 | Sorana Cîrstea e pe val

• Sorana a reuşit 34 de mingi direct câştigătoare (faţă de 11) în meciul cu Tatjana Maria (34 ani, 107 WTA), dar a făcut şi mai multe erori neprovocate (26-8).
  • Cîrstea s-a impus şi în primele ei două dueluri cu Maria: 6-4, 7-6 (5) în 2013 în primul tur la Charleston şi 5-7, 7-6 (3), 6-2 în 2019 în primul tur la Limoges

Cea mai bună performanță a Soranei Cîrstea la Roland Garros datează din urmă cu 13 ani, când ajungea în sferturile de finală pe suprafața roșiatică de la Paris. Drumul spre semifinale în 2009 i-a fost barat de australianca Samantha Stosur.

Cîrstea va evolua în manşa următoare cu americanca Sloane Stephens, locul 64 WTA. Calificarea în turul secund este recompensată cu un premiu de 86.000 de euro şi cu 70 de puncte WTA.

Tot pe terenul 6, pe care a jucat Sorana Cîrstea, după două meciuri de simplu masculin, Gabriela Ruse, locul 52 mondial, va evolua împotriva sportivei belgiene Elise Mertens, locul 33 WTA şi cap de serie 31.