SIMONA HALEP MIAMI | La o victorie de locul 1 mondial! Simona si-a aflat adversara din semifinala! Ora de start a partidei

simona halep miami Halep numarul 1 WTA Simona Halep Simona Halep - Karolina Pliskova turneul de la Miami Tenis SIMONA HALEP MIAMI | La o victorie de locul 1 mondial! Simona si-a aflat adversara din semifinala! Ora de start a partidei
Data publicarii: Joi 28 Martie 2019, 07:50
Data actualizarii: Joi 28 Martie 2019, 09:23

Simona Halep a invins-o in sferturi la Miami pe Qiang Wang cu scorul de 6-4, 7-5.

Revenirea fantastica a Simonei Halep in sferturi la Miami o duce extrem de aproape de locul 1 in clasamentul WTA. Simona a fost condusa in setul secund de Qiang Wang cu scorul de 5-1, insa sportiva romanca si-a revenit incredibil si a castigat urmatoarele 6 game-uri si, implicit, partida!

Simona Halep va juca in noaptea de joi spre vineri, de la ora 3.00 (ora Romaniei), impotriva Karolinei Pliskova! Aceasta a reusit sa o invinga in sferturi cu scorul de 6-3, 6-4 pe Marketa Vondrousova. Va fi al 11-lea duel direct intre Simona si Karolina Pliskova, scorul fiind unul favorabil romancei: 7-2.

Ultimul meci direct a avut loc anul acesta la FED Cup in sferturi cand Simona s-a impus dupa un meci incredibil: 6-4, 5-7, 6-4. A fost victoria care a dus Romania aproape de victoria si calificarea in semifinalele competitie.

Pliskova a reusit insa in 2018 sa o invinga pe Simona in semifinalele turneului de la Madrid, pe zgura. Cealalta victorie a Pliskovei a venit in 2016 pe hard, aceeasi suprafata pe care se va juca si acum. Totusi, Simona sta mai bine in meciurile directe cu Pliskova si pe hard, avand 6 din cele 7 victorii in fata Pliskovei pe aceasta suprafata.

"M-am antrenat cu Simona inaintea turneului de la Miami si am pierdut cu 6-0. Asa ca nu poate fi decat mai bine" a spus Pliskova despre semifinala de diseara.

Simona Halep va reveni pe locul 1 mondial daca va castiga partida cu Pliskova. Daca sportiva din Cehia se va impune si apoi va castiga si turneul, o va depasi pe Simona Halep in clasament.