Primul meci, prima victorie! | Halep se califica in optimi, dupa un dublu 6-4 cu Potapova: cu cine va juca urmatorul meci

Simona Halep Anastasia Potapova Gippsland Trophy WTA 500 Melbourne Tenis LIVETEXT 09:30 | Halep vs. Potapova pentru un loc in optimi: Simona infrunta in primul meci al anului o campioana de la Wimbledon
Data publicarii: Duminica 31 Ianuarie 2021, 22:49
Data actualizarii: Luni 01 Februarie 2021, 11:33

Simona Halep a invins-o pe Anastasia Potapova, scor 6-4, 6-4 in primul meci oficial al sezonului 2021.

Simona Halep - Anastasia Potapova 6-4, 6-4

Halep a confirmat impresia buna facuta in primul meci al sezonului, cu Ashleigh Barty si a trecut de promitatoarea jucatoare din Rusia, in varsta de numai 19 ani, Anastasia Potapova, tinand de break-ul obtinut la 2-1 in primul set, respectiv obtinandu-l la 4-4, in al doilea, cand avea cea mai mare nevoie.

Simona Halep a servit 5 asi, avand si un procentaj multumitor la primul serviciu, 63%. Partida a durat o ora si 22 de minute. Numarul 2 WTA va juca in optimi cu Laura Siegemund (51 WTA) / Destanee Aiava (218 WTA).

Setul 2:

6-4: Mai calma in momentele critice ale partidei, Simona Halep face diferenta si isi adjudeca ultimul game al meciului la 15.

5-4: Halep revine de la 30-40 si face break-ul mult dorit in prelungiri.

4-4: Game castigat la 30 de Simona Halep.

3-4: Potapova face break la 30 si pare tot mai hotarata sa impinga setul in prelungiri.

3-3: Game foarte bun facut de Simona pe propriul serviciu, incheiat cu un as.

2-3: Cu ajutorul unor backhand-uri maiestre, Simona Halep recupereaza break-ul si va servi dupa pauza pentru a egala la 3.

1-3: Potapova face break la 15.

1-2: Rusoaica face hold in prelungiri.

1-1: Halep restabileste egalitatea in set dupa un nou game castigat la 30.

0-1: Potapova face hold la 30 in primul game al setului secund.

Statistici primul set: asi 3-0, duble greseli 1-1, procentaj primul serviciu 67-56, procentaj puncte castigate pe primul serviciu 63-67, procentaj puncte castigate la retur 44-39, total puncte castigate 34-29.

Setul 1:

6-4: Fara sa joace cel mai bun tenis al ei, Simona Halep face uz de break-ul obtinut in startul setului si incepe cu brio primul meci oficial al anului. Simona a facut set la a doua minge, dupa 38 de minute de joc.

5-4: Neintimidata deocamdata, Anastasia Potapova oglindeste hold-ul la zero al Simonei si o forteaza pe Halep sa serveasca din nou in acest set. Simona, la patru puncte distanta de castigarea primului set.

5-3: Simona Halep castiga game-ul la zero intr-un moment in care avea mare nevoie de o revenire in procentaj la primul serviciu.

4-3: Potapova tine aproape de Halep, dupa un nou hold reusit la 30.

4-2: Simona isi pastreaza avantajul in urma unui game adjudecat mai greu, in prelungiri, din cauza procentajului slab la primul serviciu.

3-2: Potapova isi tine serviciul la 30.

3-1: Halep salveaza doua mingi de break, dintre care una cu un as si se distanteaza pe tabela de marcaj.

2-1: Hotarata la retur, campioana en-titre de la Wimbledon bifeaza un nou break si va servi dupa pauza pentru a se desprinde la doua game-uri avans.

1-1: Halep salveaza o minge de break, dar Potapova profita de a doua si isi recupereaza break-ul. Tenisul agresiv afisat de Potapova ii poate pune probleme Simonei, atat timp cat jocul sau de picioare se afla la un nivel scazut.

1-0: Simona face BREAK la 15 in primul game al meciului.

Simona Halep va incepe meciul la retur.

Este prima confruntare directa dintre Halep si Potapova. Invingatoarea va juca in optimi cu Laura Siegemund (51 WTA) / Destanee Aiava (218 WTA).

Sezonul 2021 incepe oficial pentru Simona Halep luni, 1 februarie, cand numarul 2 WTA incepe a 347-a saptamana consecutiva petrecuta in top 10 WTA. Pentru a se califica in optimile de finala ale turneului WTA 500 Gippsland Trophy de la Melbourne, Halep va trebui sa treaca de rusoaica Anastasia Potapova (19 ani, 101 WTA).

In turul inaugural, rusoaica a trecut de americanca Whitney Osuigwe (18 ani, 162 WTA), scor 6-3, 6-0, dupa doar 51 de minute de joc. Halep si Potapova nu s-au mai duelat direct pana acum. La casele de pariuri, Simona Halep are o cota de 1.16 pentru calificare, in vreme ce Potapova este cotata cu 5.50 la victorie.

Meciul dintre Simona Halep si Anastasia Potapova va avea loc luni, 1 februarie, nu inainte de ora 09:30, ora Romaniei. Partida se va juca pe Margaret Court Arena, a doua arena ca dimensiune a complexului Melbourne Park. In optimi, castigatoarea meciului Halep - Potapova o va intalni pe Aiava / Paquet / Diyas / Siegemund.

Antrenata de Iain Hughes, Anastasia Potapova este o jucatoare dreptace, cu o inaltime de 1,75 metri, finalista la doua turnee WTA in cariera de senioare, la Moscova si Tashkent in 2018. A fost membra a echipei de Fed Cup a Rusiei in sezonul 2018-2019, interval in care a castigat in circuitul WTA doua titluri la Dublu, alaturi de Vera Zvonareva, la Moscova, respectiv Lausanne.

Cele mai bune rezultate obtinute de Anastasia Potapova in turneele de mare slem ramane turul secund, atins la Australian Open, Roland Garros si Wimbledon in 2019. Pana in prezent, Potapova a incasat cecuri in valoare de $732,546 in urma rezultatelor obtinute in circuitul WTA.

Potapova a castigat editia 2016 a turneului de la Wimbledon in proba de junioare, invingand-o in finala pe Dayana Yastremska. Mai mult decat atat, Anastasia a fost lider mondial in clasamentul junioarelor. Pentru urmaritorii Biancai Andreescu de pe Instagram, Anastasia Potapova este o figura cunoscuta, cele doua pozandu-se intr-o vacanta petrecuta impreuna.

Premiile totale ale turneului Gippsland ajung la suma de $447,620. Intrecerea fixata pentru saptamana 31 ianuarie - 7 februarie serveste ca incalzire pentru primul turneu de mare slem al anului, Australian Open, fixat sa aiba loc in perioada 8-21 februarie.

In primul meci al anului, Simona Halep a invins-o pe Ashleigh Barty, scor 3-6, 6-1, 10-8, in cadrul competitiei neoficiale intitulate "A Day at The Drive", desfasurata la Adelaide.