Se schimba regulamentul in teninsul masculin? Isner si Anderson au cerut LA UNISON acelasi lucru dupa un meci care A INTRAT IN ISTORIE

John Isner Anderson Tenis Wimbledon Wimbledon 2018 Tenis
Data publicarii: Sambata 14 Iulie 2018, 15:34
Data actualizarii: Sambata 14 Iulie 2018, 15:38

Asa cum era de asteptat, meciul dintre Isner si Anderson a fost unul extrem de disputat.

John Isner si Kevin Anderson au intrat pe terenul central de la Londra la ora 15:00, ora Romaniei si au iesit la 21:50, acumuland peste 6 ore de joc. Acest meci a intrat in istoria tenisului mondial, reprezentand cea mai lunga semifinala jucata vreodata.

Anderson si Isner considera ca ITF trebuie sa ia masuri si sa introduca un sistem cu tie-break si in setul decisiv. "Avem nevoie de un tie-break si in setul decisiv deoarece trebuie sa protejam jucatorii. Regula trebuie schimbata si sper ca ITF sa analizeze cu atentie", a spus Isner dupa meci. De asemenea, si Kevin Anderson a fost de aceeasi parere cu Isner. "Regula trebuie schimbata, e greu sa-ti mai revii dupa un asemenea meci. Ai nevoie de cateva zile", a declarat Anderson.

7-6, 6-7, 6-7, 6-4, 26-24 a fost scorul final, la capatul unui meci care a durat 6 ore si 41 de minute. Asadar, sportivul care a reusit surpriza turneului eliminandu-l pe Roger Federer in sferturile de finala, a continuat si a ajuns pana in ultimul act al turneului de la All England Club.

Acest meci reprezinta al doilea cel mai lung meci din istorie, dupa partida dintre Isner si Mahut, care s-a terminat in decisiv 70-68, intr-un meci care s-a intins pe trei zile.