A FOST PREA FRUMOS! Meci incredibil la Wimbledon: Kevin Anderson s-a calificat in marea finala dupa un meci de 6 ore cu Isner, terminat 26-24 in decisiv

Kevin Anderson ATP John Isner Tenis Wimbledon Tenis
Data publicarii: Vineri 13 Iulie 2018, 21:56
Data actualizarii: Vineri 13 Iulie 2018, 22:12

A fost intr-adevar prea frumos! Meciul dintre Kevin Anderson si John Isner s-a terminat! Din pacate pentru fanii tenisului! Sudafricanul s-a calificat in finala de la Wimbledon dupa 6 ore de joc.

Asa cum era de asteptat, meciul dintre Isner si Anderson a fost unul extrem de disputat. Kevin Anderson este primul finalist de la Wimbledon 2018!

John Isner si Kevin Anderson au intrat pe terenul central de la Londra la ora 15:00, ora Romaniei si au iesit la 21:50, acumuland peste 6 ore de joc. Acest meci a intrat in istoria tenisului mondial, reprezentand cea mai lunga semifinala jucata vreodata. Primul care a intrat in avantaj a fost sud-africanul Anderson, adjudecandu-si primul set la tiebreak, insa americanul a recuperat imediat si a intrat in avantaj, dar Anderson a fost mai puternic in decisivul partidei, 26-24.  7-6, 6-7, 6-7, 6-4, 26-24 a fost scorul final, la capatul unui meci care a durat 6 ore si 41 de minute. Asadar, sportivul care a reusit surpriza turneului eliminandu-l pe Roger Federer in sferturile de finala, a continuat si a ajuns pana in ultimul act al turneului de la All England Club.

Acest meci reprezinta al doilea cel mai lung meci din istorie, dupa partida dintre Isner si Mahut, care s-a terminat in decisiv 70-68, intr-un meci care s-a intins pe trei zile. “Nu stiu ce sa spun acum. A fost dificil pentru amandoi. La final ai senzatia ca este egalitate, insa cineva trebuie sa castige. Nu stiu cum as fi acceptat infrangerea daca as fi pierdut. Imi pare rau ca nu sunt entuziasmat acum”, a spus Anderson la finalul partidei, care s-a calificat in finala de la Wimbledon 2018 si il va intalni acolo pe invingatorul dintre Rafael Nadal si Novak Djokovic.

John Isner a avut 53 de asi, in timp ce invingatorul partidei a reusit sa loveasca 49 de asi.