Pain & Gain | Cum a invins Simona Halep durerile pentru a obtine o calificare nebuna. Locul 2 mondial se bate in sferturi cu un fost numar 1

Simona Halep US Open Victoria Azarenka Tenis
Data publicarii: Marti 08 Septembrie 2015, 08:20
Data actualizarii: Marti 08 Septembrie 2015, 08:36

Simona Halep s-a calificat dramatic in sferturile de finala de la US Open, dupa ce a trecut de Sabine Lisicki cu scorul de 6-7, 7-5, 6-2. In faza urmatoare, Simona se va duela cu un fost numar 1 mondial - Vika Azarenka.

Cea mai buna jucatoare a Romaniei si ocupanta locului 2 al clasamentului mondial WTA, Simona Halep, s-a calificat in sferturile de finala de la US Open, egalandu-si astfel cea mai buna performanta.

Simona Halep a invins-o aseara pe Sabine Lisicki dupa un meci istovitor, care a durat mai bine de doua ore si jumatate.

Accidentata la coapsa in finalul primului set, pe care l-a si pierdut, Simona Halep a revenit spectaculos si, desi a fost nevoit sa cheme medicul si sa joace cu un bandaj aplicat pe coapsa, tanara de 23 de ani nu si-a pierdut concentrarea si, dupa cum chiar ea a spus, nu s-a gandit niciun moment ca va pierde ori ca va abandona lupta.

"Am avut de muncit serios, Sabine a jucat incredibil, a fost un meci de mare lupta, am luptat pentru fiecare minge, dar e placut sa fiu in sferturi. La un moment dat am fost putin ingrijorata din cauza accidentarii de la coapsa, dar stiam ca nu trebuia sa renunt.

M-a durut, dar am stiut ca trebuie sa raman concentrata. Ma simt destul de increzatoare pentru a castiga meciuri importante. Nu e usor sa joci pe aceasta caldura, dar e bine ca am castigat", a declarat Halep.

Se bate cu un fost numar 1 mondial

In sferturile turneului de la Flushing Meadows, pentru Simona Halep urmeaza un test dificil. Jucatoarea originara din Constanta se va duela cu Vika Azarenka, fosta lidera a topului WTA.

Cele doua jucatoare s-au intalnit de doua ori pana in prezent, Azarenka avand de fiecare data castig de cauza.

Totusi, ambele intalniri s-au desfasurat in 2012, pe vremea cand Simona Halep abia se lansase in tenisul mare.

6-3, 6-1 la Doha si 6-1, 6-1 la Linz - au fost cele doua victorii ale Vikai Azarenka.

Azarenka ramane insa finalista din 2012 si 2013 de la US Open, chiar daca ambele meciuri au fost pierdute in fata Serenei Williams.