FOTO No mercy! Sorana Cîrstea, eliminată de Ons Jabeur în optimi la Adelaide. Cum a decurs scorul

Sorana Cirstea Ons Jabeur Tenis
Data publicarii: Joi 05 Ianuarie 2023, 14:02
Data actualizarii: Joi 05 Ianuarie 2023, 14:20

Sportiva din Târgoviște e pe locul 45 WTA. Cea mai bună clasare a carierei a atins-o în 2013, locul 21 WTA.

Sorana Cîrstea, locul 45 WTA, a fost eliminată, joi, în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 500 Adelaide International 1, de favorita principală, jucătoarea din Tunisia Ons Jabeur (2 WTA).

Meciul a durat 77 de minute

Jabeur s-a impus cu scorul de 7-6 (3), 6-1, într-o oră şi 17 minute.

Calmă, cu reacții fără cusur în a conracara jocul variat al adversarei, Sorana Cîrstea a pus-o de multe ori în dificultate pe Jabeur în actul inaugural. A părut că găsește soluții să o uzeze și fizic, și mental pe tunisiancă, dar a cedat la mare luptă primul set.

Al doilea act s-a desfășurat cum nu se putea mai rău pentru Cîrstea. Sportiva din Târgoviște și-a pierdut răbdarea, a vrut să încheie cât mai rapid schimburile de mingi, iar Jabeur a profitat. A rupt rapid echilibrul și s-a distanțat apoi printr-un joc sigur.

Tot joi, Irina Begu, locul 34 WTA, s-a calificat în sferturile de finală trecând în optimi de favorita 7, letona Jelena Ostapenko (18 WTA), scor 6-3, 6-0, într-o oră şi 13 minute.

În faza următoare, Begu o va întâlni pe rusoaica Veronika Kudermetova, numărul 9 mondial şi cap de serie 4.

Premiul pentru participarea în sferturile de finală este de 20.465 de dolari şi 100 de puncte.

Jucătoarele eliminate în optimi primesc câte 11.145 de dolari şi 55 de puncte.