VIDEO Bye, Ostapenko! Irina Begu a distrus-o pe letonă, scor 6-3, 6-0. Cu cine va juca pentru un loc în semifinale, la Adelaide

Irina Begu Jelena Ostapenko Tenis WTA WTA Adelaide Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 05 Ianuarie 2023, 08:15
Data actualizarii: Joi 05 Ianuarie 2023, 08:18

Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Adelaide, după o victorie extraordinară în fața numărului 18 WTA, Jelena Ostapenko.

Irina Begu (32 de ani, 34 WTA) a trecut cu ușurință de Jelena Ostapenko (25 de ani, 18 WTA), în faza optimilor de finală a întrecerii de calibru WTA 500 de la Adelaide, Australia.

Jelena Ostapenko a început puternic partida, ajungând să conducă cu 3-1, dar totul s-a năruit pentru sportiva din Letonia, care a fost lovită de „tsunami-ul” tenisului Irinei Begu. Begu s-a impus, scor 6-3, 6-0, în doar 74 de minute.

$18,175 câștigă Irina Begu pentru calificarea în sferturi, la Adelaide

• 41 de erori neforțate a comis Jelena Ostapenko în meciul cu Irina Begu.

11 game-uri consecutive a reușit jucătoarea de tenis din București, care a jucat un set secund impecabil. Irina Begu a avansat în sferturile de finală, unde o va înfrunta pe rusoaica Veronika Kudermetova (9 WTA). Aceasta a învins-o pe Bianca Andreescu, scor 6-4, 6-0.

În semifinale, Irina Begu sau Veronika Kudermetova o va înfrunta pe Aryna Sabalenka ori Marketa Vondrousova.