Juan Martin del Potro, in semifinale la US Open!

Fernando Gonzalez Juan Martin del Potro Rafa Nadal US Open Tenis
Data publicarii: Vineri 11 Septembrie 2009, 09:54
Data actualizarii: Vineri 11 Septembrie 2009, 11:51

Jucatorul argentinian Juan Martin del Potro, cap de serie numarul 6, s-a calificat, joi, in semifinale la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului.

Meciul Nadal - Gonzalez, suspendat din cauza ploii si amanat pentru vineri!

Juan Martin del Potro l-a invins in sferturi pe croatul Marin Cilic (numarul 16), cu scorul de 4-6, 6-3, 6-2, 6-1.

In semifinale, Del Potro va intalni invingatorul din meciul Rafael Nadal - Fernando Gonzalez, intrerupt de doua ori joi seara din cauza averselor de ploaie, a fost amanat pentru vineri, au anuntat organizatorii.

Partida va fi reluata, vineri, dupa prima semifinala dintre Kim Clijsters si Serena Williams, care va incepe la 16.30 GMT, si inainte de a doua semifinale dintre Yanina Wickmayer si Caroline Wozniacki.

Nadal conducea cu scorul de 7-6 (7/4), 6-6 (3/2) dupa doua ore si trei minute de joc. Amanarea a fost decisa la putin timp dupa ora locala 00.00, atunci cand meciul era suspendat, pentru a doua oara, de o ora si 30 de minute.

Prima suspendare a durat aproape o ora, cand scorul era 7-6 (7/4), 2-2 in favoarea lui Nadal, dupa o ora si 20 de minute de joc.