Început de coșmar în barajul de Cupa Davis, Thailanda - România. Nicholas Ionel, învins de numărul 976 ATP

Romania Cupa Davis Nicholas David Ionel Thailanda Romania baraj Tenis
Data publicarii: Vineri 03 Februarie 2023, 09:10
Data actualizarii: Vineri 03 Februarie 2023, 09:16

România a început cu o înfrângere play-off-ul din Grupa Mondială I, de la Nonthaburi, Thailanda.

România a pierdut primul meci al barajului din Grupa Mondială I, disputat la Nonthaburi, Thailanda. Nicholas David Ionel (20 de ani) - număr 225 ATP - nu a reușit să ducă la bun sfârșit revenirea pe care a încercat-o în fața oponentului Yuttana Charoenphon (22 de ani), clasat al 976-lea în lume.

Charoenphon l-a învins pe Ionel în trei seturi, scor 7-5, 3-6, 6-1, după 2 ore și 40 de minute, semnând o mare surpriză în prologul acestui play-off din Cupa Davis.

Înfrângere dureroasă pentru Nicholas David Ionel, în fața unui jucător clasat cu 751 de locuri mai jos în ierarhia ATP

În setul decisiv, serviciul tânărului jucător român a cedat, în consecință a fost exploatat de trei ori la rând de thailandez.

În al doilea meci al primei zile, Filip Jianu (267 ATP) va încerca să restabilească egalitatea, în meciul cu Kasidit Samrej, număr 605 în ierarhia mondială.

De la Dinamo, către prima sută ATP: Andrei Pavel și Adrian Ungur antrenează noua generație a tenisului românesc având un singur obiectiv