Halep pierde meciul cu Svitolina in doua seturi: 3-6, 4-6! Simona este eliminata de la Turneul Campioanelor si termina grupa pe ultimul loc

Simona Halep Elina Svitolina Halep - Svitolina Singapore Turneul Campioanelor Tenis
Live Blog
Turneul Campioanelor
Data publicarii: Vineri 27 Octombrie 2017, 09:31
Data actualizarii: Vineri 27 Octombrie 2017, 16:12

14:42 27 Oct

Halep - Svitolina 3-6, 4-6

Halep a terminat Grupa Rosie pe ultimul loc.

4-6:
Svitolina castiga si acest set si castiga si meciul.

4-5:
Halep reduce din avantaj.

3-5:
Incredibi! Halep a pierdut avantajul din startul setului, iar Svitolina este la un game distanta de a castiga.

3-4:
Svitolina preia pentru prima data conducerea in acest set.

3-3:
Niciuna dintre cele doua sportive nu se poate desprinde. Svitolina egaleaza la 3-3.

3-2:
Halep revine in avantaj.

2-2:
Svitolina revine dupa un inceput bun de set al Simonei.

2-1:
Svitolina castiga game-ul trei. Svitolina acuza probleme la piciorul drept.

2-0:
Halep reuseste break-ul de 0-40.

1-0:
Halep incepe mai bine setul secund.

3-6: Svitolina castiga primul set. Halep, obligata sa castige tot pana la final.

3-5:
Game la zero reusit de Simona.

2-5:
Svitolina, la un singur game de castigarea primului set.

2-4:
Halep se impune in al saselea game.

1-4: Svitolina face 4-1. Halep pare ca inca nu a intrat in meci.

1-3: Simona castiga primul game.

0-3: Halep nu se regaseste in acest start de meci. Darren Cahill ii ofera sfaturi

0-2: Svitolina castiga si game-ul secund.

0-1: Svitolina isi castiga serviciul si isi adjudeca primul game.

Elina Svitolina serveste prima.

11:21 27 Oct

Wozniacki - Garcia 6-0, 3-6, 5-7

Wozniacki a pierdut incredibil meciul cu Garcia desi a castigat cu 6-0 primul set. Acum, Simona Halep trebuie sa o invinga pe Svitolina. Daca Wozniacki castiga, Halep ar fi avut nevoie de doar un set.

09:49 27 Oct
Calculele calificarii: Halep poate merge mai departe si cu un singur set castigat

Simona Halep joaca astazi, ora 14:30, meciul decisiv cu Elina Svitolina, partida care o poate duce pe sportiva din Romania in semifinalele Turneului Campioanelor. Simona Halep - Elina Svitolina este a doua confruntare a zilei, iar asta poate lucra in favoarea liderului mondial.

In eventualitatea in care Caroline Wozniacki va castiga meciul cu Caroline Garcia, Halep va avea nevoie de un singur set castigat cu Svitolina pentru a fi sigura de calificare. Situatia este mult mai grea pentru Svitolina. Aceasta are nevoie, de asemenea, de o victorie a lui Wozniacki, dar trebuie sa o invinga si ea pe Halep cu 2-0 la seturi pentru a merge mai departe.

Halep si Svitolina s-au mai intalnit de patru ori pana acum si sunt la egalitate, scor 2-2. Simona a castigat primul meci contra sportivei din Ucraina, in 2013, au urmat apoi doua victorii alei Elinei, iar Halep s-a impus in sferturi la Roland Garros.
21:11 26 Oct
Dupa Constanta si Busteni, Simona Halep ar putea deveni si cetatean de onoare al Bucurestiului.

16:27 26 Oct
Muguruza, OUT de la Singapore!

Venus Williams a invins-o pe Garbine Muguruza la Singapore 7-5 6-4 si s-a calificat in semifinalele competitiei. Muguruza pleaca acasa si nu o mai poate depasi pe Simona Halep in clasamentul mondial pana la finalul anului! Pliskova si Svitolina raman singurele adversare ale romancei in acest moment.
12:31 26 Oct
GRUPA ALBA

Jelena Ostapenko (Letonia, 7 WTA) a invins-o pe Karolina Pliskova (Cehia, 3 WTA) in etapa a treia a Grupei Albe de la Turneul Campioanelor. Pliskova era deja calificata in semifinalele competitiei.

Ostapenko s-a impus, scor 6-3, 6-1, dupa 66 de minute de joc.

Tot joi in Grupa Alba se mai joaca meciul Garbine Muguruza (Spania, 2 WTA) – Venus Williams (SUA, 5 WTA).
10:07 26 Oct
HALEP - SVITOLINA LIVE!

Simona Halep spune ca stie ce are de facut pentru se califica in semifinale la Turneul Campioanelor. Ea are nevoie de victorie vineri cu Elina Svitolina pentru a merge in penultima faza a competitiei. Totusi, Wozniacki o poate ajuta pe Simona si in cazul unei infrangeri, cu conditia ca si Wozniacki sa piarda meciul.

"Cred ca Darren a avut dreptate cand mi-a spus sa stau mai mult in puncte si sa nu ma grabesc, dar, la acel moment, nu puteam simti mingea. Am incercat, m-am luptat, nu am renuntat, dar chiar nu am putut simti mingea astazi.

Nu ma gandesc la calificare, ma gandesc doar sa joc mai bine decat am facut-o astazi. De fiecare data cand intru pe teren imi propun sa fiu mai buna decat in meciul trecut. Pentru meciul cu Svitolina trebuie sa ma calmez, sa tin mingea mai mult in joc si s-o fac pe ea sa alerge mai mult",
a declarat Simona.

Halep spune ca a avut o zi proasta cu Wozniacki si a facut multe erori nefortate.

"Cred ca a fost una dintre zilele mele proaste. Am facut prea multe greseli. Am facut si cateva puncte bune, dar am gresit prea mult pentru a castiga meciul. Dupa primul set, am crezut ca pot reveni, dar a fost prea tarziu. Nu am simtit mingea, nu stiu de ce. Terenul a fost lent si am vrut sa lovesc mingea mult prea puternic.

Ii acord credit pentru victorie, a jucat foarte bine, dar si eu am gresit prea mult. Daca as fi tinut mingea mai mult in joc, ar fi fost mai bine pentru mine.  Stiam ca e o adversara foarte puternica, dar stiam si ca jocul ei e de regularitate, sa ma puna in dificultate. Stiam ca am o sansa in fata ei, dar imi pastrez opinia. Am gresit prea mult si asta a fost cheia meciului"
, a spus Simona.

Simona Halep, locul 1 WTA, a fost invinsa, cu scorul de 6-0, 6-2, de daneza Caroline Wozniacki, locul 6 WTA.

in ultima etapa a Grupei Rosii, programata vineri, Simona Halep o va intalni pe Elina Svitolina si Caroline Wozniacki va juca impotriva Carolinei Garcia.

Din Grupa Rosie, s-a calificat pana acum in semifinale Caroline Wozniacki.
300x250
Ce a cerut vehement Cătălin Cîrstoiu în ședința coaliției care l-a „descalificat” din cursă. Informații din culise