Victorie mare! Ana Bogdan o învinge dramatic pe Elina Svitolina și ține România în joc, în barajul cu Ucraina

Ana Bogdan Elina Svitolina Tenis Romania Ucraina Romania baraj Cupa Billie Jean King Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 13 Aprilie 2024, 21:15
Data actualizarii: Sambata 13 Aprilie 2024, 21:24

Ana Bogdan a depășit-o pe Elina Svitolina, în meciul 3 al barajului Ucraina - România, scor 6-4, 4-6, 6-3.

Trei ore fără nouă minute a luptat Ana Bogdan împotriva Elinei Svitolina pentru a menține România în joc în barajul cu Ucraina.

Sportiva din țara noastră s-a impus în duelul primelor rachete, scor 6-4, 4-6, 6-3. În primul set, Ana Bogdan a revenit de la 1-4 și a trecut în avantaj la seturi după cinci game-uri consecutive.

Ana Bogdan a învins-o pe Elina Svitolina după aproape trei ore de joc

La capătul partidei, Ana Bogdan a fost îmbrățișată de căpitanul nejucător al echipei naționale, Horia Tecău, care îi este antrenor și în circuitul WTA, începând cu primăvara acestui an.

Pentru a continua revenirea, echipa României are nevoie de încă două victorii: una ar putea veni în meciul de simplu dintre Jaqueline Cristian și Lesia Tsurenko, iar a doua, în partida potențial decisivă, de dublu.

Echipa mai bună din barajul Ucraina - România va reuși calificarea la turneul final al Cupei Billie Jean King.