HALEP/OLARU - TANG/WANG 7-6(7-3), 4-6, 10-8 | GAME! SET! MECI! Simona Halep si Raluca Olaru au castigat primul meci la dublu. Cu cine se vor duela in turul urmator

Simona Halep China Raluca Olaru Wuhan Tenis HALEP/OLARU - TANG/WANG LIVE 07:00 | Simona Halep debuteaza in proba de dublu de la Wuhan. Cand joaca la simplu, in turul 2
Data publicarii: Duminica 22 Septembrie 2019, 00:10
Data actualizarii: Duminica 22 Septembrie 2019, 09:02

Simona Halep joaca primul meci de la Wuhan alaturi de Raluca Olaru, in proba de dublu. Luni, ea va juca la simplu.

Halep/Olaru - Tang/Wang 7-6, 4-6, 10-8

Simona Halep si Raluca Olaru s-au calificat in optimile de la Wuhan dupa o victorie muncita in fata chinezoaicelor Wang si Tang. Perechea formata din Halep si Olaru se va duela cu perechea castigatoare dintre Bertens/ Pattinama Kerkhove - Duan/ Kudermetova pentru un loc in sferturile de finala.

Tiebreak

10-8 MECI HALEP/OLARU! Romancele se impun in tiebreak si ies victorioase

9-8 Tang si Wang salveaza doua mingi de meci

9-6 Romancele conduc in tiebreak si au trei mingi de meci

7-4 Chinezoaicele revin de la 7-2

Setul 2

4-6 SET WANG/TANG! Chinezoaicele revin cu un serviciu bun si se impun in setul secund

4-5 Game Halep/Olaru! Primul game alb al romancelor vine pe serviciul bun al Simonei Halep

3-5 REBREAK Halep/Olaru! Romancele dau semne de revenire, se impun pe serviciul adversarelor

2-5 Break Tang/Wang! Chinezoaicele se impun pe serviciul nostru si sunt la un punct distanta de a lua setul secund

2-4 Game Tang/Wang! Chinezoaicele salveaza doua puncte de break si isi castiga serviciul

2-3 Game Halep/Olaru! Jucatoarele romane isi fac serviciul bine si reusesc sa castige un punct valoros

1-3 Game Tang/Wang! Al treilea game in care se ajunge la punct decisiv, Halep si Olaru nu reusesc sa se impuna

1-2 Break Tang/Wang! Halep greseste pe propriul serviciu, jucatoarele din China profita si trec in avantaj

1-1 Game Tang/Wang! Halep si Olaru au recuperat de la 40-15, insa nu au reusit sa ia punctul

1-0 Game Halep/Olaru! Romancele isi fac serviciul bine si pornesc cu punct in setul secund

Setul 1

7-6 SET HALEP/OLARU! Perechea Halep/Olaru castiga primul set in tie-break cu scorul de 7-3

Simona Halep va juca la noapte primul meci la turneul WTA de la Wuhan. Jucatoarea din Constanta va participa alaturi de Raluca Olaru (numarul 36 WTA in proba de dublu) si vor infrunta replica oponentelor Qianhui Tang si Xinyu Wang.

Meciul este programat pentru duminica, 22 septembrie de la ora 07:00. In caz de victorie, Halep/ Olaru vor juca in turul al doilea cu Bertens/ Pattinama sau Duan / Kudermetova.

Cand joaca Simona Halep primul meci pe tabloul principal la WTA Wuhan

Cat despre tabloul principal de simplu, Simona Halep va sari peste primul tur, fiind favorita numarul 4. In 16-imi, Simona Halep se va duela cu invingatoarea dintre Barbora Strycova (numar 31 WTA) si Wang Xiyu (numar 140 WTA).

Meciul Simona Halep vs. Strycova / Wang se va desfasura cel mai probabil  in cursul dupa-amiezii de luni, 22 septembrie, in conditiile in care meciul dintre cehoaica si chinezoaica va avea loc duminica, 21 septembrie, de la ora 16:00.

Simona Halep ocupa in prezent locul 6 WTA si are ca principal obiectiv pentru restul sezonului 2019 incheierea anului pe prima pozitie a clasamentului mondial.