WTA 125k Iasi Ana Bogdan Irina Begu Tenis
Data publicarii: Vineri 21 Iulie 2023, 10:40
Data actualizarii: Vineri 21 Iulie 2023, 10:42

Ana Bogdan și Irina Begu s-ar putea întâlni doar în ultimul act al competiției de calibru WTA 125k de la Iași.

Două dintre ultimele opt jucătoare implicate în acțiunea turneului WTA 125k de la Iași sunt românce.

Irina Begu (31 WTA) și câștigătoarea en-titre, Ana Bogdan (49 WTA) vor lupta vineri pentru a se califica în semifinalele competiției. Ambele vor înfrunta sportive din Elveția.

Irina Begu și Ana Bogdan s-au calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 125k de la Iași

Ana Bogdan va primi replica Simonei Waltert (131 WTA), adversară pe care nu a mai întâlnit-o până acum, dar în fața căreia este favorită clară, judecând din perspectiva clasamentului mondial.

Imediat după, Irina Begu se va duela cu Jil Teichmann (124 WTA), pe care o conduce cu 2-1 la meciurile directe, în timp ce scorul întâlnirilor derulate pe zgură este egal, 1-1.

Begu și Bogdan se pot întâlni doar în finala competiției

Dacă își vor confirma statutele de favorite, în faza sferturilor de finală, Irina Begu și Ana Bogdan se vor apropia la un singur pas de conturarea unei finale 100% românești, în turneul de la Iași.

În penultimul act, Begu ar urma să joace împotriva câștigătoarei meciului Tamara Zidansek (139 WTA) - Darya Astakhova (205 WTA), în timp ce Bogdan ar primi replica jucătoarei mai bune din partida Laura Pigossi (138 WTA) - Raluca Șerban (166 WTA).