VIDEO Final de drum pentru Irina Begu la Roland Garros 2023. A pierdut clar în fața Muchovei, pe care o bătuse de două ori

Irina Begu Roland Garros 2023 Tenis WTA Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 02 Iunie 2023, 23:15
Data actualizarii: Vineri 02 Iunie 2023, 23:18

Irina Begu nu a reușit să își egaleze performanța atinsă în 2022 la Roland Garros, când a jucat optime de finală.

Irina Begu (27 WTA) a pierdut, scor 6-3, 6-2, confruntarea cu cehoaica Muchova Karolina (43 WTA), după 93 de minute de joc. Partida o duce pe Muchova în optimile de finală ale ediției 2023 a turneului de la Roland Garros

Sportiva din București și-a pierdut de patru ori serviciul și a reușit doar 9 winnere, față de cele 25 trasate de adversară. A fost un meci atipic ca scor, multe game-uri intrând în prelungiri, însă majoritatea momentelor de tensiune ridicată au fost capitalizate de jucătoarea cehă.

Sfertfinalistă la Madrid, Irina Begu a jucat optimi la Roland Garros în 2022 și tur 3, în 2023

142,000 de euro este premiul financiar pe care Irina Begu îl va încasa, jucătoarea din țara noastră neînregistrând, din fericire, vreo cădere semnificativă în ierarhia WTA LIVE.

Momentan, Begu coboară o poziție, până pe locul 28 mondial.