Ana Bogdan BCR Iasi turneul de la Iasi Tenis
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 20 Iulie 2023, 18:56
Data actualizarii: Joi 20 Iulie 2023, 19:05

Tot joi, rusoaica Daria Astahova, semifinalistă anul trecut la Iaşi, s-a calificat în sferturi, după ce a trecut de slovena Veronika Erjavec, cu 6-2, 7-5.

Ana Bogdan s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului BCR Iaşi Open (WTA 125), dotat cu premii totale de 100.000 de euro, după ce a învins-o pe jucătoarea elveţiană de tenis Conny Perrin, cu 6-4, 3-6, 6-1.

Ana Bogdan (30 ani, 49 WTA), campioana en titre şi a doua favorită la Iaşi, a avut nevoie de două ore şi 17 minute pentru a trece de Perrin (32 ani, 433 WTA).

• Ana Bogdan, surprinsa in ipostaza sexy la plaja, dupa turneul de la Istanbul! | Imaginea prin care fanii s-au convins de conditia sa fizica ireprosabila

Cine e viitoarea adversară a Anei Bogdan la Iași Open

Perrin reuşise să o învingă în primul tur pe Gabriela Ruse.

Singurul meci anterior dintre Bogdan şi Perrin se încheiase cu victoria elveţiencei, în 2019, în turul al doilea al calificărilor la Roland Garros, cu 7-5, 7-5.

Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 3.020 euro şi 29 de puncte WTA, iar în sferturi va înfrunta o altă elveţiancă, pe Simona Waltert (22 ani, 131 WTA), a cincea favorită.

Tot joi, rusoaica Daria Astahova, semifinalistă anul trecut la Iaşi, s-a calificat în sferturi, după ce a trecut de slovena Veronika Erjavec, cu 6-2, 7-5. Următoarea sa adversară va fi tot o slovenă, Tamara Zidansek, cap de serie numărul opt.