VIDEO Campioana își apără titlul! Ana Bogdan o învinge 2-0 pe Irina Begu, în finala turneului WTA 125k de la Iași

Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 23 Iulie 2023, 15:45
Data actualizarii: Duminica 23 Iulie 2023, 16:33

Irina Begu a declarat că turneul de la Iași are obiectivul îndeplinit, în urma finalei românești conturate.

Finala turneului WTA 125k de la Iași
Ana Bogdan - Irina Begu 6-2, 6-3

Ana Bogdan - Irina Begu 6-2, 6-3: Game, set, meci & titlu apărat, Ana Bogdan! Sportiva din Sinaia se impune în doar 83 de minute, o durată neașteptată, având în vedere anduranța arătată de cele două jucătoare, în drumul spre finală.

Primele două ediții ale turneului WTA 125k de la Iași s-au încheiat cu aceeași câștigătoare, Ana Bogdan. Grație titlului apărat, Bogdan urcă 10 locuri, până pe poziția 39, în ierarhia mondială.

Ana Bogdan - Irina Begu 6-2, 4-3: Set și break avantaj pentru Ana Bogdan, care va servi pentru a se apropia la un singur game de apărarea titlului de campioană.

Ana Bogdan - Irina Begu 6-2: De jumătate de oră de joc a fost nevoie pentru ca Ana Bogdan să treacă în avantaj la seturi.

Ana Bogdan - Irina Begu 5-1: După doar douăzeci de minute de joc, sportiva din Sinaia se apropie la un game de câștigarea manșei întâi. Begu are un deficit de două break-uri de recuperat, pentru a mai spera în acest set.

Ana Bogdan - Irina Begu 1-0: Campioana en-titre, Ana Bogdan reușește break-ul, în primul game al meciului.

Ana Bogdan (30 de ani, 49 WTA) și Irina Begu (32 de ani, 31 WTA) se vor întâlni în finala competiției WTA 125k de la Iași. Dacă în 2022 sportiva din Sinaia a ieșit campioană, ediția din 2023 îi va aduce un ultim act, în care își va măsura forțele cu o conațională, în încercarea de a-și apăra titlul.

După victoria scor 6-3, 4-6, 6-3, semnată în fața Ralucăi Șerban, Ana Bogdan a fost profund emoționată, dar și mulțumită de rezultat și de susținerea pe care a primit-o din partea publicului ieșean.

Ana Bogdan: „Am trăit semifinala mai intens decât tot turneul de anul trecut.”

„Mă bucur că am învins astăzi, că m-am învins pe mine, de fapt. N-aveți cât de mult contează pentru mine susținerea voastră. Am trăit intens, de la primul punct al meciului până la ultimul. Cred că anul trecut nici măcar toată săptămâna nu a fost atât de intensă precum această partidă. Ce îmi bate inima!”, a spus Ana Bogdan, în interviul oferit pe teren.

„Nu știu cât a fost tactic, cât a fost mental. Nu am jucat extraordinar de bine, dar asta și pentru că ea nu m-a lăsat să îmi fac jocul. Mă bucur că am fost puternică și că am stat acolo până la final,” a adăugat Bogdan.

Mai târziu, Irina Begu a revenit de la 0-1 la seturi împotriva Tamarei Zidansek, din Slovenia, pe care a învins-o, 5-7, 6-4, 6-3.

Întrebată cum a reușit să revină de la set și break pentru adversară, pentru a doua oară, Begu a oferit un răspuns cât se poate de onest: „Sincer, nu știu!”

Irina Begu: „Mi-am dorit foarte mult să ajung în finală aici și să fie o finală românească.”

„Probabil ambiția, faptul că mi-am dorit foarte mult să ajung în finală aici și să fie o finală românească, eu cred că turneul și-a îndeplinit obiectivul. Am luptat, chiar dacă nu am avut o stare extraordinar de bună în primul set și nu am avut multă încredere în anumite momente, dar per total cred că am făcut un meci bun.

Tamara e o jucătoare de top, cu rezultate foarte bune pe zgură și mă așteptam la un meci greu. Pot spune doar că sunt bucuroasă și vă mulțumesc pentru susținere, a contat enorm astăzi pentru mine și vă aștept și în finală”, a declarat Irina Begu la finalul semifinalei.