Kevin Anderson John Isner Wimbledon 2018 Tenis Ce spune antrenorul Simonei Halep despre meciul nebun, de aproape 7 ore, intre Anderson si Isner
Data publicarii: Sambata 14 Iulie 2018, 14:45
Data actualizarii: Sambata 14 Iulie 2018, 14:50

Darren Cahill a fost impresionat de meciul dintre Kevin Anderson si John Isner, prima semifinala de la Wimbledon.

Antrenorul australian al Simonei Halep i-a felicitat pe cei doi “uriasi” printr-un mesaj publicat pe contul personal de Twitter.

"Evolutie grozava pentru Kevin si John! Jos palaria pentru amandoi! Kevin continua sa-si imbunatateasca partea mentala, fizica si inteligenta de joc!", a scris Cahill pe Twitter.

Kevin Anderson este primul finalist din turneul de la Wimbledon dupa ce l-a invins pe John Isner la capatul unui meci ce a durat mai bine de sase ore.

7-6, 6-7, 6-7, 6-4, 26-24 a fost scorul final, la capatul unui meci care a durat 6 ore si 41 de minute. Asadar, Anderson, care a reusit surpriza turneului eliminandu-l pe Roger Federer in sferturile de finala, a continuat si a ajuns pana in ultimul act al turneului de la All England Club.

Setul decisiv a fost o adevarata batalie epica si a durat nu mai putin de 2 ore si 55 de minute.