FOTO Ce scrie site-ul WTA după ce Rybakina a eliminat-o pe Halep în semifinalele de la Wimbledon

Simona Halep Elena Rybakina Halep - Rybakina Wimbledon 2022 Tenis
Data publicarii: Joi 07 Iulie 2022, 20:10
Data actualizarii: Joi 07 Iulie 2022, 20:21

Simona Halep - Elena Rybakina 3-6, 3-6, în penultimul act la Wimbledon 2022.

Simona Halep a ratat calificarea în finala turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, după ce a fost învinsă de kazaha Elena Rîbakina, cu 6-3, 6-3, joi, în penultimul act la All England Club.

Halep (30 ani, 18 WTA), cap de serie numărul 16, s-a înclinat după o oră şi 17 minute. Site-ul WTA a evidențiat jocul în forță al Elenei Rybakina.

Ce scrie site-ul WTA după eliminarea Simonei Halep

"Jocul în forță al Elenei Rybakina a fost esențial în cele două săptămâni de la Wimbledon, iar acum tânăra de 23 de ani se află în prima ei finală de Grand Slam.

Cap de serie nr. 17 Rybakina din Kazahstan a trecut de campioana din 2019 și cap de serie nr. 16 Simona Halep din România cu 6-3, 6-3 pe terenul central, joi după-amiază. Rybakina și-a croit spre victorie în doar o oră și 15 minute, administrându-i Simonei prima ei înfrângere la Wimbledon din 2018.

Halep, fost lider mondial, nu pierduse niciun set în drum spre semifinale, dar nu a reușit să oprească "focul" declanșat de Rybakina. Simona a pierdut pentru prima dată un meci în fața kazahei", a scris site-ul WTA.

În finală, Rîbakina o va înfrunta pe tunisianca Ons Jabeur, care a dispus în prima semifinală de germanca Tatjana Maria în trei seturi, 6-2, 3-6, 6-1.

Halep şi Rîbakina sunt la egalitate în meciurile directe, 2-2, după ce s-a impus în 2020 în finală la Dubai, cu 3-6, 6-3, 7-6 (5), şi în 2021, în turul al treilea la US Open, 7-6 (11), 4-6, 6-3. Rîbakina a obţinut prima victorie în 2019, în optimi la Wuhan, când Halep a abandonat la scorul de 4-5.