Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 02 August 2023, 10:10
Data actualizarii: Miercuri 02 August 2023, 10:17

Sorana Cîrstea a obținut o victorie impresionantă, din punctul de vedere al rezilienței psihologice de care a dat dovadă.

Număr 32 WTA, Sorana Cîrstea a dispus de croata Petra Martic, clasată cu patru locuri mai jos, în ierarhia mondială, în faza 16-imilor de finală ale turneului de calibru WTA 500 de la Washington.

Jucătoarea din Târgoviște a salvat nu mai puțin de șapte mingi de set, în tiebreak-ul setului secund, încheiat scor 15-13 în favoarea sportivei din țara noastră.

WTA Washington 2023: învingătoarea meciului Cîrstea - Samsonova joacă cu Garcia sau Kostyuk, în sferturi

• Sorana Cîrstea s-a apropiat la două victorii distanță de revenirea în top 30 WTA.

Martic a condus chiar și cu 6-3, în game-ul decisiv, ratând trei mingi de set la rând.

Pentru calificarea în optimile de finală, Sorana Cîrstea va primi un cec în valoare de €13,417. În faza ultimelor 16 jucătoare, Cîrstea va primi replica Liudmilei Samsonova, număr 18 mondial.

Jucătoarea de 24 de ani din Federația Rusă a învins o fostă finalistă a Openului Australian, pe Danielle Collins, scor 6-1, 6-3, pentru a pătrunde în faza optimilor.