Carlos Alcaraz rafael nadal Tenis WTA Madrid Tenis
Data publicarii: Vineri 06 Mai 2022, 21:42
Data actualizarii: Vineri 06 Mai 2022, 21:51

Carlos Alcaraz s-a calificat în semifinalele turneului de la Madrid.

Tânărul tenisman spaniol Carlos Alcaraz l-a învins vineri pe compatriotul său Rafael Nadal, 6-2, 1-6, 6-3, după un meci de două ore şi 17 minute, şi va fi adversarul sârbului Novak Djokovic în semifinalele turneului ATP Masters 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 6.744.165 de euro.

Carlos Alcaraz, victorie în fața lui Rafael Nadal

Carlos Alcaraz, care a împlinit joi 19 ani, este locul 7 mondial şi cap de serie N.7 în competiţia din capitala Spaniei. El a devenit cel mai tânăr jucător calificat în sferturile la Madrid.

Rafael Nadal, 35 de ani, locul 4 ATP şi favorit N.3, câştigase cele două dueluri anterioare cu Alcaraz. Nadal, care a câştigat trofeul la Madrid Open de cinci ori, a fost pus la grea încercare joi, în optimi, de belgianul David Goffin, de care a dispus în trei seturi, 6-3, 5-7, 7-6 (11/9), la capătul unui joc ce a durat 3 ore şi 10 minute.

Nadal a disputat vineri doar al treilea său meci din 2022 pe suprafaţa sa favorită, după ce s-a confruntat cu probleme de sănătate în această primăvară.

Novak Djokovic - Carlos Alcaraz, în semifinale la Madrid

În primul sfert de finală, Djokovic, liderul mondial al tenisului masculin şi principal favorit al turneului, a trecut în două seturi de polonezul Hubert Hurkacz (14 ATP, cap de serie N. 12), cu 6-3, 6-4. Djokovic, care s-a impus la Madrid în 2011, 2016 şi 2019, nu a câştigat niciun turneu în 2022, el ratând prima parte a sezonului după ce a refuzat să se vaccineze împotriva Covid.

Djokovic şi Alcaraz nu au fost niciodată adversari, notează EFE.

Tot în sferturi de finală, rusul Andrei Rublev (8 ATP) îl va întâlni pe grecul Stefanos Tsitsipas (5 ATP), iar canadianul Felix Auger-Aliassime (10 ATP) va primi replica germanului Alexander Zverev (3 ATP).