Camila Osorio Tenis WTA sexy WTA Bogota Tenis
Data publicarii: Luni 08 Aprilie 2024, 12:30
Data actualizarii: Luni 08 Aprilie 2024, 12:31

Camila Osorio a triumfat pentru a doua oară „pe teren propriu.”

Irina Bara (29 de ani, 156 WTA) s-a oprit în faza sferturilor de finală ale turneului WTA 250 de la Bogota, Columbia, după un meci de trei seturi cu fosta finalistă a turneului de la Roland Garros, Sara Errani.

Nu același lucru poate fi spus despre favorita gazdelor, Camila Osorio. La 22 ani, Osorio nu doar că a învins-o pe italianca Sara Errani, în semifinalele întrecerii, dar a reușit să iasă câștigătoarea acestei competiții pentru a doua oară în ultimele patru ediții.

Camila Osorio, campioană acasă pentru a doua oară în ultimii patru ani

În finala turneului, Camila Osorio a trecut de cehoaica Marie Bouzkova (35 WTA), scor 6-3, 7-6 (5) și a arătat un tenis convingător, prin care demonstrează că vrea să își egaleze curând cea mai înaltă clasare a carierei: locul 33, ocupat în 2022.

În parcursul spre al doilea trofeu ridicat la Bogota, Camila Osorio a învins-o și pe românca Anca Todoni, scor 7-6 (4), 6-4, în turul secund.

Irina Bara a urcat 22 de locuri în clasamentul WTA, după sfertul de finală jucat la Bogota

Prin această reușită, Camila Osorio se apropie de premii totale în valoare de 2 milioane de dolari americani, în scurta sa carieră de jucătoare profesionistă de tenis.

Peste 150,000 de persoane o urmăresc pe columbianca Osorio pe platforma de socializare Instagram.