CALIFICARE! Irina Begu si Mihaela Buzarnescu sunt in sferturi la Wimbledon dupa o victorie de senzatie! Cu cine joaca in turul urmator

Irina Begu Mihaela Buzarnescu Monica Niculescu Wimbledon Wimbledon 2018 Tenis
Data publicarii: Luni 09 Iulie 2018, 19:00
Data actualizarii: Luni 09 Iulie 2018, 19:07

Din pacate, Monica Niculescu nu a reusit sa ajunga in sferturi.

Echipa formata din Irina Begu si Mihaela Buzarnescu s-a calificat in sferturile de finala ale probei de dublu de la Wimbledon.

Begu si Buzarnescu, capi de serie numarul 15, au trecut in minimul de seturi de Andreja Klepac (Sloevnia) si Maria Jose Martinez Sanchez (Spania) cu scorul de 7-6 (5), 6-4, la finalul unui meci care a durat o ora si 30 de minute. Begu si Buzarnescu si-au asigurat un cec de 56.000 de lire sterline si 430 de puncte WTA la dublu. In continuare, jucatoarele noastre vor intalni cuplul Nicole Melichar/Kveta Peschke (SUA/Cehia).

In alt meci din optimi, perechea formata din Monica Niculescu si Kirsten Flipkens a fost eliminata in optimi de catre principalele favorite ale probei de dublu, Babos si Mladenovic, in minimul de seturi, scor 6-3, 6-4. Monica si Kirsten vor primi 29.000 de lire si 240 de puncte WTA la dublu.