VICTORIE! MIHAELA BUZARNESCU E IN SEMIFINALE LA BIRMINGHAM! 6-3 6-2 cu Svitolina: "Sunt foarte fericita!"

Mihaela Buzarnescu Buzarnescu - Svitolina Buzarnescu Birmingham Elina Svitolina Nature Valley Classic Tenis
Data publicarii: Vineri 22 Iunie 2018, 18:39
Data actualizarii: Vineri 22 Iunie 2018, 21:32

Urmareste meciul dintre Mihaela Buzarnescu si Elina Svitolina de la ora 18:00 pe www.sport.ro.

GAME! SET! MECI! Mihaela Buzarnescu e in semifinale la Birmingham dupa o victorie fantastica in fata Elinei Svitolina! Romanca repeta performanta de la Roland Garros, unde a invins-o pe ucraineanca in turul doi de la Paris.

"Sunt foarte fericita cu jocul meu de astazi. Chiar am reusit sa ma concentrez si sa joc bine. Am jucat atat de putin pe iarba in cariera mea, este bine, cu adevarat. Nu m-am gandit niciodata... Dar poate ca este un plus pentru mine faptul ca am acest dar (n.r. de a fi jucatoare stangace). In tara mea se obisnuieste ca daca esti stangace sa te oblige sa scrii cu mana dreapta, sa joci cu mana dreapta. Tatal meu nu i-a lasat pe antrenori sa faca asta si sunt multumita acum!", a spus Mihaela Buzarnescu dupa victoria obtinuta in fata Elinei Svitolina.

Mihaela Buzarnescu a castigat primul set al confruntarii din sferturi cu Elina Svitolina cu scorul de 6-3. Romanca a reusit doua break-uri si incepe setul al doilea la serviciu.

Mihaela Buzarnescu si-a relansat cariera la 30 de ani. Revenita dupa ani de accidentari, Mihaela a uimit lumea tenisului cu ascensiunea ei. Dupa parcursul bun de la Roland Garros, Buzarnescu a jucat sferturile la Nottingham, iar acum forteaza calificarea in semifinale la Birmingham. Azi, de la ora 18:00, Buzarnescu o intalneste pe ucraineanca Elina Svitolina, pe care a eliminat-o in turul doi de la Roland Garros, una din marile surprize ale turneului francez.

Pentru performantele de pana acum, Buzarnescu a urcat deja pe locul 29 in clasamentul WTA in clasamentul virtual, cea mai buna clasare romaneasca, dupa liderul mondial Simona Halep.

La Roland Garros, Buzarnescu a invins-o pe Svitolina in doua seturi, 6-3; 7-5. Urmareste confruntarea LIVE pe www.sport.ro de la ora 18:00. Invingatoarea se va duela cu Julia Georges sau cu Petra Kvitova, castigatoarea de anul trecut.