Australian Open: Nadal, eliminat in sferturi, Berdych si Andy Murray se intalnesc in semifinale!

Rafa Nadal Tenis
Data publicarii: Marti 27 Ianuarie 2015, 12:52
Data actualizarii: Marti 27 Ianuarie 2015, 12:52

Tomas Berdych a produs marea surpriza pe tabloul masculin in sferturile de finala de la Australian Open, dupa ce l-a invins in trei seturi pe Rafa Nadal.

UPDATE: Berdych il va intalni in semifinale pe Andy Murray, care s-a calificat dupa victoria in trei seturi, scor 6-3, 7-6, 6-3, in fata australianului Nick Kyrgios.

Nadal a fost eliminat in faza sferturilor la Australian Open, dupa ce a fost spulberat de cehul Tomas Berdych in trei seturi, 6-2, 6-0, 7-6.

Berdych, numarul 7 mondial, il va intalni in semifinale pe invingatorul partidei dintre Andy Muray si Nick Kyrgios.

Prin aceasta victorie, Tomas Berdych si-a egalat cea mai buna performanta la Australian Open, dupa semifinala de anul trecut, pierduta in fata lui Stan Wawrinka.

In celelalte doua "sferturi", Novak Djokovic il intalneste pe Milos Raonic, iar detinatorul trofeului, Stan Wawrinka, joaca impotriva japonezului Kei Nishikori.