Tenisul românesc se îndepărtează de marea performanță, odată cu retragerea Simonei Halep din activitatea competițională. Avem confirmarea acestei realități acum, încă o dată, cu ocazia turneului de la Madrid, unul în care „Simo“ a adunat patru finale și două trofee.
Din păcate, ediția din acest an devine o colecție de eșecuri pentru fetele noastre. Sorana Cîrstea (35 de ani, 122 WTA) a fost învinsă, ieri, după cum sport.ro a scris aici. Iar astăzi, i-a venit rândul Irinei Begu (34 de ani, 75 WTA) să părăsească tabloul. Și nu oricum, ci dând cu piciorul la o șansă imensă!
Concret, sportiva din România ar fi trebuit să se dueleze cu ucraineanca Anhelina Kalinina (74 WTA). Doar că, în ziua meciului, adversara Irinei s-a retras din cauza problemelor medicale și a fost înlocuită pe tablou cu un lucky-loser. Vorbim despre franțuzoaica Diane Perry (22 de ani, 116 WTA). Așadar, Begu a avut șansa, de a-și măsura forțele cu o jucătoare mai slab cotată. Degeaba însă!
La capătul unui meci de 1 oră și 38 de minute, sportiva noastră a fost învinsă, în minimum de seturi: 3-6, 4-6.
Dacă ar fi câștigat și ar fi avansat, în turul II, Begu și-ar fi asigurat un cec în valoare de 30,895 de euro. Așa însă, eliminată după primul tur, Irina va pleca acasă cu „doar“ 20,820 de euro.
Astăzi, într-o altă partidă din turul I, ultima româncă rămasă pe tablou, Jaqueline Cristian (26 de ani, 65 WTA), o va întâlni pe Sonay Kartal (60 WTA). Meciul va începe după ora 19.00, ora României.