Alexandra Dulgheru, in turul 3 la Roland Garros! Vezi viitoarea adversara!

Alexandra Dulgheru Roland Garros Timea Bacsinszky Tenis
Data publicarii: Miercuri 26 Mai 2010, 15:33
Data actualizarii: Miercuri 26 Mai 2010, 21:47

Alexandra Dulgheru s-a calificat in turul trei al turneului de la Roland Garros, dupa ce a invins-o cu scorul de 6-4, 6-2, pe elvetianca Timea Bacsinszky, locul 40 WTA, realizand, astfel, cea mai buna performanta a ei la un turneu de Grand Slam.

Gallovits, in turul 2 la dublu! Tecau si Hanescu, OUT de la dublu!

Cele doua jucatoare s-au intalnit si saptamana trecuta la turneul de la Varsovia, tot in turul doi, cand Dulgheru s-a impus cu scorul de 6-2, 6-4.

Miercuri, Dulgheru a inceput bine meciul, a condus cu 1-0, iar in ghemul al treilea a reusit sa castige pe serviciul adversarei. A urmat o serie de sase break-uri consecutive, apoi Dulgheru a reusit sa isi fructifice serviciul la scorul de 5-4 si sa castige primul set cu 6-4, dupa 39 de minute de joc.

Romanca a inceput setul al doilea cu un break, iar in ghemul al saptelea a reusit sa se impuna din nou pe serviciul lui Bacsinszky si a castigat setul cu scorul de 6-2, dupa alte 40 de minute de joc. Partida a fost intrerupta 20 de minute din cauza ploii in acest ultim set, la scorul de 5-2 si 30-15 in favoarea jucatoarei romane, care se afla la serviciu.

Alexandra Dulgheru a inregistrat cea de-a saptea victorie consecutiva, socotindu-le si pe cele cinci meciuri castigate la turneul adjudecat saptamana trecuta, la Varsovia.
La Roland Garros, Dulgheru participa la cel de-al treilea turneu de Grand Slam din cariera, dupa ce a evoluat in 2009 la US Open si, anul acesta, la Australian Open, dar ea nu trecut de turul intai la aceste doua competitii.

In saisprezecimile de finala, jucatoarea care va implini 21 de ani la 30 mai va evolua impotriva lui Caroline Wozniacki (Danemarca, locul 3 WTA).

Gallovits, in turul 2 la dublu!
Perechea Edina Gallovits/Melanie Oudin (Romania/SUA) s-a calificat in turul doi al probei de dublu feminin de la Roland Garros.

Gallovits si Oudin au invins, in runda inaugurala, cu scorul de 6-3, 6-2, cuplul Anastasia Rodionova/Arina Rodionova (Australia/Rusia).

In turul doi, Gallovits si Oudin vor intalni perechea Kveta Peschke/Katarina Srebotnik (Cehia/Slovenia), cap de serie numarul 12, care a trecut, cu scorul de 6-1, 6-0, de cuplul Sarah Borwell/Raquel Kops-Jones (Marea Britanie/SUA).

Tecau, OUT de la dublu!
Perechea Horia Tecau/Robert Lindstedt (Romania/Suedia), cap de serie numarul 14, a ratat calificarea in turul doi al probei de dublu masculin de la Roland Garros.

Tecau si Lindstedt au fost invinsi, in runda inaugurala, cu scorul de 6-4, 6-4, de cuplul Santiago Gonzalez/Travis Rettenmaier (Mexic/SUA).

In concursul de dublu masculin mai evolueaza si perechea Victor Hanescu/Gabriel Trifu.

Hanescu. OUT de la dublu
Perechea Victor Hanescu/Gabriel Trifu a ratat  calificarea in turul doi al probei de dublu masculin de la Roland Garros.

Hanescu si Trifu au fost invinsi, in runda inaugurala, cu scorul de 6-7 (4/7), 6-1, 7-5, de cuplul Oleksandr Dolgopolov jr/Denis Istomin (Ucraina/Uzbekistan).

Romania nu mai are niciun participant in proba de dublu masculin, dupa ce si Horia Tecau a fost eliminat in primul tur.