„Să fim sinceri!” Alexandra Dulgheru, reacție extraordinară, după revenirea Anei Bogdan de la 0-4 în setul decisiv

Alexandra Dulgheru Ana Bogdan Cupa Billie Jean King Slovenia Romania baraj Tenis WTA Romania Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 14 Aprilie 2023, 19:50
Data actualizarii: Vineri 14 Aprilie 2023, 19:53

Ana Bogdan a deschis drumul României cu victorie, în barajul cu Slovenia, învingând-o pe Kaja Juvan după ce a fost condusă cu 4-0 la game-uri, în setul decisiv.

Dublă campioană în circuitul WTA, în proba de simplu, Alexandra Dulgheru a avut o reacție remarcabilă, în urma întoarcerii de scor neverosimile reușite de Ana Bogdan (30 de ani, 58 WTA), în partida cu slovena Kaja Juvan (22 de ani, 121 WTA), din deschiderea barajului decisiv pentru calificarea la turneul final al Cupei Billie Jean King

Ana Bogdan s-a impus scor 3-6, 6-3, 6-4, reușind să încheie partida cu șase game-uri adjudecate consecutiv, provocându-i astfel Kajei Juvan una dintre cele mai dureroase înfrângeri ale carierei.

Alexandra Dulgheru, despre Ana Bogdan, care a revenit de la 0-4 în decisiv: „Să fim sinceri până la capăt: eu nu mă așteptam să revină.”

Fostul număr 26 WTA a vorbit despre scenariul improbabil din care Ana Bogdan a revenit cu franchețe, spunând următoarele: „Să fim sinceri până la capăt! Eu am plecat de acasă la 0-4 în setul decisiv și m-am gândit că Ana a pierdut meciul și că e 1-0 pentru Slovenia. Nu mă așteptam să revină,” a punctat, la Digi Sport, Alexandra Dulgheru, amuzându-se de caracterul incredibil al revenirii Anei Bogdan, care arată puterea psihologică a jucătoarei din Sinaia.

Nu doar Ana Bogdan, ci și Jaqueline Cristian a reușit să se mobilizeze într-o manieră convingătoare, în prima zi a play-off-ului din Koper. A doua rachetă a României a depășit-o pe Tamara Zidansek (25 de ani, 102 WTA), scor 6-1, 4-6, 6-3.

Hănescu povestește ce fel de om era Nadal, în perioada lui de glorie și cum s-a simțit să îl înfrunte pe zgură