Nadal - Djokovic, meciul care a început în mai și s-a terminat în iunie: cele mai bune glume despre durata partidei de la Paris

Rafael Nadal Novak Djokovic Roland Garros 2022 Nadal Djokovic cel mai lung meci Nadal Djokovic durata meci Rafael Nadal Novak Djokovic sferturi Roland Garros Tenis
Data publicarii: Miercuri 01 Iunie 2022, 09:45
Data actualizarii: Miercuri 01 Iunie 2022, 09:45

Nadal și Djokovic i-au ținut cu sufletul la gură pe fanii tenisului, timp de 4 ore și 12 minute, interval în care glumele despre durata partidei și sincronizarea târzie a acesteia nu au încetat să curgă.

Sfertul de finală al ediției 2022 a turneului de la Roland Garros dintre Rafael Nadal și Novak Djokovic a fost a 59-a întâlnire directă între cei mai buni tenismeni ai ultimului deceniu în ATP.

Victoria obținută de Rafael Nadal în patru seturi, după 4 ore și 12 minute le-a oferit fanilor tenisului prilejul de a face glume pe seama duratei lungi a partidei, pline cu schimburi de mingi interminabile și raliuri care au tăiat respirațiile (tele)spectatorilor.

Partida a început la ora 22:00, în data de 31 mai și s-a încheiat după ora 02:00, în prima zi a lunii iunie

„O să-mi pun alarma la 6, ca să urmăresc ultimul game,” a scris un fan al tenisului pe Twitter, în contextul în care ultimul set a început la minute bune după miezul nopții.

„Nu-mi amintesc cum era viața mea înainte ca meciul ăsta să înceapă,” au scris cei de la The Tennis Podcast.

„Până se termină meciul va fi lansat Avatar 2,” a scris o urmăritoare a partidei.

„S-ar putea să joace până răsare Soarele,” a scris un alt telespectator încântat, în timp ce pe contul oficial Roland Garros a fost publicat mesajul: „A început în mai și s-a terminat în iunie.”