Internaţionalul canadian de origine română Theo Corbeanu (23 de ani) a marcat unicul gol al partidei pe care echipa Toronto FC a câştigat-o în faţa formaţiei San Diego FC, miercuri seară, în liga profesionistă nord-americană de fotbal (MLS), conform Associated Press.

Corbeanu a scos un penalty şi a transformat lovitura de la 11 metri în minutul 20, aducând victoria echipei canadiene.

Fost internațional român de juniori, a debutat deja la reprezentativa de seniori a Canadei

Toronto FC a câştigat al doilea meci din cele opt disputate. San Diego conduce Conferinţa de Vest cu 42 de puncte, cu unul mai mult faţă de a doua echipă clasată Vancouver.

Conform Agerpres, San Diego a avut o posesie de 67% şi a avut 7 şuturi spre poartă faţă de 4 câte a avut Toronto, dar unul singur a fost pe cadrul porţii.

Corbeanu a jucat pentru selecţionatele Under-16 şi Under-17 ale României, dar a optat să evolueze pentru naţionala de seniori a Canadei, ţara în care s-a născut și pentru care până acum a adunat 7 selecţii şi a marcat 2 goluri. 

CV cu echipe importante pentru Theo Corbeanu

În CV-ul lui Theo se regăsesc echipe ca Wolverhampton Wanderers (1 meci în Premier League), Sheffield Wednesday, Milton Keynes Dons, Blackpool, Arminia Bielefeld, Grasshoppers Zurich sau Granada (9 meciuri și 1 gol în La Liga).

20 de meciuri și 5 goluri, plus o pasă decisivă, are Theo Corbeanu în acest sezon 2025 din MLS.