Data actualizarii: Joi 07 Iulie 2022, 22:29

Cristi Chivu (41 de ani) a pregătit mai multe grupe de juniori din cadrul clubului Inter Milano, iar acum pregătește echipa U19 a clubului nerazzurro.

Cariera sa putea lua alt drum. Chivu a dezvăluit că a fost ofertat de echipe din România, dar a vrut să-și continue proiectul la Inter Milano, astfel că a refuzat propunerile venite din țară.

Chivu și-a trasat și un prim obiectiv ca antrenor. Vrea să pregătească o echipă din Serie A!

„Am primit oferte și din România în ultimii ani, mai mult sau mai puțin concrete, dar am început un drum aici. Mai oficiale sau neoficiale, nu contează. Eu încerc să-mi ating obiectivul! Eu încep un prim obiectiv, Serie A! Sunt un tip ambițios, îmi dau seama că e mult de muncă, trebuie să fii pasionat”, a spus Cristi Chivu, la Digi Sport.

Cristi Chivu, campion cu Inter Primavera

Pentru Cristi Chivu a fost primul trofeu ca antrenor. Fostul căpitan al naționalei României antrenează la grupele de juniori ale lui Inter din 2018, iar în vara anului trecut a preluat formația U19.

• A jucat 115 partide și a înscris trei goluri
  • 75 de selecții a strâns în naționala României
  • 26 octombrie e ziua în care va împlini 42 de ani
  • 1,84 m e înălțimea fostului fotbalist care putea juca fundaș stânga, fundaș central și mijlocaș defensiv

În finala play-off-ului, echipa lui Chivu a învins AS Roma, scor 2-1, după prelungiri. Finala s-a disputat la Reggio Emilia, pe stadionul lui Sassuolo, iar AS Roma, câștigătoarea sezonului regulat, a deschis scorul în minutul 70, prin fundașul spaniol Javier Vicario.

Inter a trimis meciul în prelungiri grație reușitei mijlocașului Cesare Casadei, din minutul 81. Golul victoriei a fost înscris de mijlocașul bulgar Nikola Iliev, în minutul 97. Decarul nerazzurilor a pătruns excelent în careu, a fentat un adversar și a finalizat cu un șut în forță.