FOTO Șumudică și ai lui! Show în vestiar după Karagumruk - Gaziantep 0-3

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Sambata 23 Decembrie 2023, 18:50
Data actualizarii: Sambata 23 Decembrie 2023, 19:08

Karagumruk - Gaziantep 0-3.

Echipa lui Marius Șumudică a reușit după trei eșecuri și un egal să câștige un meci în campionatul Turciei, unul mai bun valoric decât ligi importante din Europa - așa cum spunea Florin Tene într-un interviu pentru Sport.ro. Tene este antrenor de portari la formația Gaziantep.

Șumudică și ai lui! Foto din vestiar după Karagumruk - Gaziantep 0-3

La finalul vicoriei de sâmbătă, Marius Șumudică, unul dintre antrenorii de top ai României, alături de colegii din staff și de jucători au celebrat victoria în vestiar, într-o schemă "patentată" de fostul atacant rapidist și la alte formații.

Cei de la Gaziantep au imortalizat momentul într-o imagine care s-a răspândit instant pe Twitter și a provocat nenumărate reacții în spațiul virtual.

Denis Drăguş a reuşit un gol şi o pasă decisivă în victoria cu 3-0 reuşită de Gaziantep, echipa antrenată de Marius Şumudică, pe terenul lui Fatih Karagumruk, sâmbătă, în etapa a 18-a a campionatului de fotbal al Turciei.

Drăguş a deschis scorul în minutul 27 şi a pasat decisiv la golul lui Max Gradel din minutul 49, înainte de a fi înlocuit în minutul 75. Ultimul gol a fost reuşit în minutul 87 de Arda Kizildag după un assist oferit de alt român, Alexandru Maxim, care fusese introdus în minutul 54. Florin Niţă a fost titular între buturile formaţiei pregătite de Şumudică, la care brazilianul Junior Morais (ex-FCSB, Astra, Rapid) a rămas pe banca de rezerve.

Drăguş, un atacant împrumutat de la clubul belgian Standard Liege, are 6 goluri în 13 meciuri în actuala ediţie a campionatului Turciei.

Gaziantep a acumulat 19 puncte după 17 jocuri şi este pe poziţia a 13-a a clasamentului, la 4 puncte de locul 17, primul retrogradabil.

Lider, cu 43 de puncte, este Fenerbahce, care o devansează la golaveraj pe Galatasaray, una din marile sale rivale din Istanbul. Pe locul 3, la distanţă uriaşă, este Kayserispor, cu 29 de puncte. Primele trei clasate au câte 16 jocuri disputate.