VIDEO Șumudică dansează din nou! Victorie la scor pentru Gaziantep, cu Drăguș MVP și Maxim pasator decisiv

Marius Sumudica Alexandru Maxim denis dragus Gaziantep Turcia Stranieri Denis Drăguș, atacantul lui Gaziantep / Foto: Twitter @GaziantepFK
Data publicarii: Sambata 23 Decembrie 2023, 17:02
Data actualizarii: Sambata 23 Decembrie 2023, 17:00

Gaziantep, echipa antrenată de Marius Șumudică, a obținut o victorie în campionatul Turciei după o serie de patru meciuri fără succes.

Sâmbătă după-amiază, Gaziantep a învins pe terenul lui Karagumruk, scor 3-0, în runda cu numărul 18 din Super Lig. Internaționalii români Florin Niță și Denis Drăguș au fost integraliști, în timp ce Alexandru Maxim și Junior Morais au început pe banca de rezerve.

Victorie la scor pentru Gaziantep! Drăguș, gol și assist. Maxim, pasă decisivă

Scorul a fost deschis în minutul 27 de Denis Drăguș. Atacantul lui Gaziantep a luat o acțiune pe cont propriu, a depășit doi adversari și a finalizat cu un șut plasat din interiorul careului.

• Pentru Drăguș a fost al șaptelea gol marcat la Gaziantep în 14 meciuri. Atacantul este împrumutat până la finalul sezonului de la formația belgiană Standard Liege.

Gaziantep a dus scorul la 2-0, iar Denis Drăguș a avut o nouă contribuție importantă. Atacantul a recuperat o minge în propria jumătate de teren și a plecat pe un contraatac trei contra doi. Drăguș a sprintat până în apropierea careului advers și i-a pasat decisiv veteranului Max Gradel (36 de ani), care a marcat.

Scorul final, 3-0 pentru Gaziantep, a fost stabilit în minutul 87. Alexandru Maxim, intrat pe teren în minutul 54, a centrat perfect în fața porții din flancul drept, iar la finalizare a apărut fundașul turc Arda Kizildag, care a împins balonul în plasă.

Victoria obținută astăzi de Gaziantep este o gură mare de oxigen pentru Marius Șumudică. Echipa sa a urcat pe locul 13, cu 19 puncte, la patru lungimi peste prima poziție retrogradabilă, ocupată de Konyaspor, formație cu un meci în minus.

Următorul meci al lui Gaziantep este programat pe 7 ianuarie, când Șumudică, Niță, Drăguș și Maxim vor primi vizita penultimei clasate Pendikspor.