Șumudică fără frică! Echipa românului, Yeni Malatyaspor, a remizat cu vedetele lui Beșiktaș, dar rămâne pe ultimul loc

Marius Sumudica Besiktas gabriel margarit Super Lig Yeni Malatyaspor Stranieri
Data publicarii: Sambata 22 Ianuarie 2022, 14:37
Data actualizarii: Sambata 22 Ianuarie 2022, 14:40

Tehnicianul a fost suspendat pentru această întâlnire după ce a primit un cartonaș roșu pentru proteste la un meci de cupă.

Lipsită pe banca tehnică de aportul lui Marius Șumudică, din nou suspendat, Yeni Malatyaspor a fost condusă în această după-amiază, în meciul de campionat de acasă cu Beșiktaș, de antrenorul secund Gabriel Mărgărit.

De la oaspeți nu au lipsit vedetele Miralem Pjanic, Alex Teixieira, Michy Batshuayi sau Domagoj Vida.

Prima repriză s-a terminat 0-0, dar eroica apărare a echipei lui Șumudică a cedat după o oră de joc, când brazilianul Alex Teixeira a deschis scorul.

Formația lui Marius Șumudică are doar 16 puncte în 22 de meciuri în Super Lig

Gazdele au egalat târziu, cu cinci minute înainte de final, printr-un penalty fructificat de Adem Buyuk, ”decarul” lui Șumudică transferat de la Galatasaray.

S-a terminat 1-1, dar Yeni Malatyaspor rămâne pe ultima poziție din Super Lig, cu doar 16 puncte obținute după 22 de meciuri disputate.

În meciul de marți din Cupă cu Gaziantep, Marius Șumudică a primit cartonașul roșu din partea arbitrului Umit Ozturk în drumul spre vestiare, după ce a contestat vehement decizia de amânare a partidei din cauza condițiilor meteorologice.