VIDEO Românul uitat din Serie A a ajuns acum la 5 puncte de locurile de Champions League!

mihai popa Antonio Sanabria Atalanta duvan zapata Torino Stranieri
Data publicarii: Marti 05 Decembrie 2023, 09:11
Data actualizarii: Marti 05 Decembrie 2023, 09:17

În ultimul meci din etapa a 14-a, Torino a învins-o cu 3-0 pe Atalanta și a urcat în prima jumătate a clasamentului.

Echipa Torino FC a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-0, formaţia Atalanta Bergamo, în ultimul meci al etapei a 14-a a campionatului de fotbal al Italiei, disputat luni.

Atacantul columbian Duvan Zapata a reuşit o dublă, în minutele 22 şi 90+5, celălalt gol al grupării "garanata" fiind marcat de paraguayanul Antonio Sanabria, care a transformat un penalty în minutul 56.

Portarul român Mihai Popa a fost rezervă la Torino în acest meci.

Torino FC a urcat pe locul 10 în clasament după această victorie, cu 19 puncte, în timp ce Atalanta a coborât pe poziţia a 8-a, cu 20 de puncte.

Celelalte rezultate din etapa a 14-a din Serie A

Vineri

Monza - Juventus Torino 1-2

Au marcat: Valentin Carboni (90+1), respectiv Rabiot (12), Gatti (90+4).

Sâmbătă

Genoa - Empoli 1-1

Au marcat: Malinovski (37), respectiv Cancellieri (67).

Radu Drăguşin a fost integralist la Genoa, iar George Puşcaş a evoluat pentru gazde din minutul 83. Răzvan Marin a fost rezervă la Empoli şi a intrat în teren în repriza a doua (76).

Lazio Roma - Cagliari 1-0

A marcat: Pedro Rodriguez (8).

AC Milan - Frosinone 3-1

Au marcat: Jovic (43), Pulisic (50), Tomori (74), respectiv Brescianini (82).

Duminică

Lecce - Bologna 1-1

Au marcat: Roberto Piccoli (90+10 - penalty), respectiv Lykogiannis (68).

Fiorentina - Salernitana 3-0

Au marcat: Beltran (6 - penalty), Sottil (17), Bonaventura (56).

Udinese - Hellas Verona 3-3

Au marcat: Kabasele (16), Lorenzo Lucca (30, 72), respectiv Djuric (37 - penalty), Ngonge (61), Thomas Henry (90+7).

Sassuolo - AS Roma 1-2

Au marcat: Henrique (25), respectiv Dybala (76 - penalty), Kristensen (82).

SSC Napoli - Inter Milano 0-3

Au marcat: Calhanoglu (44), Barella (61), Marcus Thuram (85).