VIDEO A fost măcel pe ”Stadio Olimpico”! Campioana Napoli, demolată în Serie A de echipa unui fotbalist român

Napoli Alessandro Buongiorno Antonio Sanabria mihai popa Torino Italia
Data publicarii: Luni 08 Ianuarie 2024, 08:29
Data actualizarii: Luni 08 Ianuarie 2024, 08:32

Napoletanii se află abia la mijlocul clasamentului, pe poziția a noua.

Echipa Torino, cu portarul român Mihai Popa pe banca de rezerve, a furnizat surpriza etapei a 19-a din Serie A învingând duminică la scor de neprezentare, pe teren propriu, 3-0, campioana en-titre Napoli, într-un meci terminat de oaspeţi cu un jucător mai puţin pe teren.

Pe ”Stadio Olimpico Grande Torino”, Antonio Sanabria (43), Nikola Vlasic (52) şi Alessandro Buongiorno (66) au marcat golurile torinezilor, care acum sunt pe locul 10, cu 27 de puncte.

De la Napoli, Pasquale Mazzocchi a văzut cartonaşul roşu în minutul 55. Napoli ocupă în prezent locul 9, cu 28 de puncte, cu o singură victorie în ultimele cinci etape.

Udinese - Lazio 1-2

Într-o altă partidă, Lazio s-a impus greu în deplasare, cu 2-1, în faţa lui Udinese.

Echipa din capitala Italiei a marcat prin Luca Pellegrini (12) şi Matias Vecino (76), gazdele punctând prin Walace (59). Lazio este pe locul 6, cu 30 de puncte, iar Udinese este pe 16, cu 17 puncte.

Ce au făcut ceilalți români în prima etapă a anului

AC Milan a debutat cu dreptul în noul an, învingând în deplasare la scor de neprezentare, 3-0, pe Empoli, unde Răzvan Marin a intrat pe teren în partea a doua a jocului, în minutul 74, în locul lui Alberto Grassi.

Pe Stadio "Carlo Castellani", Ruben Loftus-Cheek (11), Olivier Giroud (31, penalty) şi Chaka Traore (88) au marcat golurile milanezilor, care cu 39 de puncte ocupă locul 3 în clasament. Empoli este penultima, locul 19, cu 13 puncte.

Sassuolo, cu românul Daniel Boloca integralist, a învins sâmbătă seara cu 1-0 pe Fiorentina.

Singurul gol al partidei a fost reuşit de Andrea Pinamonti în minutul 9. Cu 19 puncte, Sassuolo este acum pe locul 14, în timp ce Fiorentina este pe 4, cu 33 de puncte.

Lecce - Cagliari 1-1 și Frosinone - Monza 2-3

Pe Stadio Comunale Via del Mare, Lecce şi Cagliari au încheiat la egalitate, 1-1. Pentru gazde a marcat Valentin Gendrey (31), pentru oaspeţi Gaetano Oristanio (68).

Lecce ocupă momentan locul 13, cu 21 de puncte, iar Cagliari este pe 17, cu 15 puncte.

Frosinone a cedat pe teren propriu în faţa lui Monza. 2-3. Oaspeţii au condus cu 3-0 până în minutul 56, punctând prin Dany Mota (18), Valentin Carboni (45) şi beneficiind de autogolul lui Matias Soule (55).

Gazdele au redus din diferenţă prin golurile lui Abdou Harroui (56) şi Matias Soule (76, penalty). Frosinone a terminat cu un jucător mai puţin pe teren după ce Pierluigi Frattali a văzut cartonaşul roşu în minutul 75.

Cu 19 puncte, gazdele sunt pe poziţia a 15-a din Serie A, Monza ocupând locul 10, cu 25 de puncte.

În primele două partide ale rundei, Bologna şi Genoa au remizat, 1-1, iar Inter a învins pe Verona cu 2-1. Agerpres