Românul care a jucat la Inter Milano, Brescia și U Craiova dă acum probe la Zimbru Chișinău
![Românul care a jucat la Inter Milano, Brescia și U Craiova dă acum probe la Zimbru Chișinău Samuel Zimta Brescia FC U Craiova Michele Bon Zimbru Chisinau](https://res.sport.ro/assets/sport/2022/02/05/image_galleries/743446/romanul-care-a-jucat-la-inter-milano-brescia-si-u-craiova-da-acum-probe-la-zimbru-chisinau_2_size6.png)
Echipa care cândva era simbolul fotbalului din Republica Moldova se află pe penultimul loc în Divizia Națională.
Mijlocașul ofensiv Samuel Zimță (21 de ani), crescut în fotbalul italian, s-a despărțit în această iarnă de Viitorul Șimian, echipă din Liga 3, și se află în probe la Zimbru Chișinău, anunță liga2.ro.
Tânărul fotbalist a evoluat ca junior la mai multe echipe din Italia, printre care Inter Milano, Virtus Entella și Brescia.
A promovat cu FC U Craiova în Liga 2
Apoi, în vara lui 2019, Zimță a semnat primul său contract de seniori cu un club din România, FC U Craiova, cu care a promovat în eșalonul secund.
Ultima dată a evoluat la Viitorul Șimian, în Liga 3, pentru care a înscris patru goluri în tur, iar acum a fost chemat în probe la Zimbru Chișinău, unde antrenor este italianul Michele Bon.
Antrenor la Zimbru este italianul Michele Bon, fostul preparator fizic de la Steaua/FCSB
Bon a fost numit principal la echipa din Republica Moldova în luna noiembrie, după o carieră petrecută în mare parte în România.
În Liga I, el a fost colaboratorul lui Dan Petrescu la Sportul Studențesc și Unirea Urziceni, și al lui Gabi Balint la Poli Timișoara, dar a activat ca preparator fizic și la Steaua, actuala FCSB, în mandatele lui Cosmin Olăroiu, Ilie Dumitrescu și Marius Lăcătuș.
În ultimele sezoane, Bon a fost antrenor secund la FC Voluntari și FK Csikszereda Miercurea Ciuc.
Zimbru se luptă pentru evitarea retrogradării
Altădată echipa-simbol al fotbalului moldovenesc, Zimbru Chișinău este acum penultima în Divizia Națională, pe loc de baraj pentru promovare-retrogradare.
Ultima clasată FC Florești are punctaj negativ și ar putea fi exclusă definitiv din campionat pentru blaturi, conform unei decizii recente a federației.
Foto: editie.ro
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News