VIDEO Rareș Ilie, primul assist la Maccabi Tel Aviv! Mai multe minute în Israel decât la U21 în două meciuri

Rares Ilie Israel Maccabi Tel Aviv Stranieri
Data publicarii: Duminica 02 Aprilie 2023, 11:36
Data actualizarii: Duminica 02 Aprilie 2023, 11:35

Rareș Ilie (19 ani) a jucat aproximativ 35 de minute în meciul lui Maccabi Tel Aviv de pe terenul lui Hapoel Ierusalim, câștigat de echipa sa, scor 2-0.

Revenit după meciurile echipei naționale U21, unde a fost rezervă neutilizată contra Portugaliei (0-2) și a jucat 16 minute împotriva Germaniei (0-0), Rareș Ilie a fost introdus pe teren în minutul 57 al meciului cu Hapoel Ierusalim, când echipa sa conducea deja cu 1-0.

Rareș Ilie, primul assist la Maccabi Tel Aviv!

Mijlocașul împrumutat de la Nice și-a trecut în cont și un assist. În minutul 90+3, Rareș Ilie a avansat cu mingea la picior și a pasat în lateral pentru Eran Zahavi, care a înscris cu un șut de la aproximativ 20 de metri de poarta adversă.

S-a terminat 2-0 pentru Maccabi Tel Aviv, care ocupă locul 3 în play-off-ul din Israel, cu 58 de puncte, la 10 lungimi în spatele liderului Maccabi Haifa și la trei sub Hapoel Beer Sheva.

Pentru Rareș Ilie a fost prima reușită (gol sau assist) în tricoul lui Maccabi Tel Aviv. În total, mijlocașul a strâns șase meciuri, aproximativ 215 minute.

Ilie a fost împrumutat pe 1 februarie la Maccabi Tel Aviv, iar formația israeliană nu are opțiunea de a-l transfera definitiv. Astfel, mijlocașul ar urma să se întorcă la gruparea franceză Nice în vară.

Mihai Stoica: "Rareș Ilie era propus de specialiști titular la națională, dar el nu joacă la echipa de club"

Într-o discuție recentă privind grupa României din preliminariile EURO 2024, Mihai Stoica oferă exemplul Rareș Ilie, jucător împrumutat de Nice la Maccabi Tel Aviv, dar care prinde puține minute.

"Cred că ne putem clasa pe oricare dintre locurile 2, 3 sau 4. Probabil suntem la același nivel cu Kosovo și Israel. Într-adevăr, israelienii nu joacă pe nicăieri, dar sunt niște chestii. Uite, a marcat Dor Peretz, care joacă titular la Maccabi Tel Aviv, unde Rareș Ilie nu joacă, cel care la un moment dat era propus de foarte mulți specialiști ca titular al echipei naționale mari. Noi avem niște probleme, asta e indiscutabil.

E greu să faci pronosticuri înainte de a începe o competiție. Uite, noi nu știm cum ne vom prezenta în iunie. Acum avem toți fundașii stânga accidentați și nu avem o arie de selecție extraordinară. Ok, nici Israel nu are. Joacă un fundaș stânga care a fost până în ianurie la Olympiacos și nu a jucat nicio secundă.

Cred că avem cea mai slabă grupă posibilă. Gândiți-vă că există o grupă cu Italia și Anglia, una cu Franța și Olanda", a spus Mihai Stoica, la Orange Sport.