VIDEO EXCLUSIV Prima reacție a lui Răzvan Lucescu după ce PAOK Salonic a fost eliminată din Europa! Grecii au câștigat o avere de la UEFA

Razvan Lucescu Club Brugge Ferran Jutgla PAOK Salonic sferturi Conference League Stranieri
Data publicarii: Vineri 19 Aprilie 2024, 11:57
Data actualizarii: Vineri 19 Aprilie 2024, 12:02

Echipa antrenată de român nu a avut nicio șansă în dubla cu Club Brugge din sferturile Conference League, 0-1 în deplasare și 0-2 acasă.

Echipa greacă PAOK Salonic, condusă de tehnicianul român Răzvan Lucescu, a pierdut joi seara, pe teren propriu, scor 0-2, meciul din manşa secundă a sferturilor Conference League, disputat în compania formaţiei belgiene Club Brugge.

Spaniolul Ferran Jutgla, omul care a dat pasa decisivă în tur, la unicul gol al primei manşe, a marcat o dublă la Salonic, în minutele 33 şi 45, semnând calificare belgienilor în semifinale.

Răzvan Lucescu a încercat să forţeze în minutul 71, scrie news.ro, aruncându-l în luptă pe play-maker-ul Giannis Konstantelias, dar a fost prea târziu pentru a mai repara ceva, iar Club Brugge s-a impus cu 2-0 şi cu 3-0 la general, urmând să joace în semifinale cu AC Fiorentina.

10 milioane de euro pentru PAOK Salonic și Răzvan Lucescu pentru participarea europeană din acest sezon

”Ne-am confruntat cu un adversar foarte experimentat pe plan european, care a jucat anul trecut în Champions League, prin urmare calificarea lor a fost ceva meritat după cele două jocuri.

Cred că toate detaliile au fost în favoarea lui Brugge”, a spus la final Lucescu junior, care a acuzat și unele probleme medicale ale jucătorilor săi.

”Munca pe care am depus-o pe tot parcursul sezonului a fost imensă. Este un pas foarte mare pentru noi să ajungem pentru a doua oară în sferturile de finală ale unei competiții europene în ultimii trei ani.

Acest lucru arată că facem un pas înainte”, a mai declarat antrenorul român.

Chiar și eliminată în faza sferturilor de finală din Conference League, PAOK Salonic a primit de la UEFA, cu tot cu bonusurile de performanță, peste 10 milioane de euro pentru participarea europeană din acest sezon!

VIDEO Golurile din PAOK Salonic - Club Brugge 0-2 (returul din sferturile Conference League)