Pericol pentru Tătărușanu! Mike Maignan își pregătește revenirea la AC Milan. În ce meci ar putea evolua portarul

AC Milan Ciprian Tatarusanu mike maignan Serie A Stranieri
Data publicarii: Vineri 20 Ianuarie 2023, 14:02
Data actualizarii: Vineri 20 Ianuarie 2023, 14:00

„Rossonerii” se află pe locul doi în actuala stagiune din Serie A.

În acest sens, AC Milan a înregistrat 38 de puncte din 54 posibile. Formația lui Stefano Pioli a bifat 11 victorii, cinci rezultate de egalitate și doar două înfrângeri în 18 etape.

Ciprian Tătărușanu a apărat în 17 partide pentru AC Milan, după ce Mike Maignan s-a accidentat în toamnă și a fost indisponibil câteva luni bune din lotul lui Stefano Pioli.

Însă, italienii de la Tuttomercatoweb au anunțat că portarul francez este deosebit de aproape de a fi apt din nou pentru echipa „rossonerilor” și că ar putea evolua chiar în primul meci de Champions League din primăvara europeană.

„Mike Maignan face foarte bine și se află într-un proces de recuperare bun, care-l face să se îndrepte cu pași repezi spre visul său: Champions League. Da! Francezul ar putea reveni în poartă și ar putea fi luat în considerare pentru meciurile europene, chiar împotriva lui Tottenham”, au scris jurnaliștii de la Tuttomercatoweb, citând Gazetta dello Sport.

Inter Milano a câștigat Supercupa Italiei după ce a învins-o pe AC Milan

Echipa lui Simone Inzaghi a deschis rapid scorul în minutul zece prin Federico Dimarco, după ce acesta a fost lăsat complet liber în careul lui Tătărușanu. În minutul 21, scorul era deja 2-0 pentru Inter, după reușita lui Edin Dzeko. Bosniacul a punctat cu un șut superb, cu dreptul, după ce și-a driblat un adversar.

Scorul final a fost stabilit de Lautaro Martinez, care a trecut lejer de Tomori și a punctat cu exteriorul. Chiar dacă a primit trei goluri, Tătărușanu nu a fost blamat de presa din Italia pentru prestația sa. Ba chiar s-a numărat printre remarcații din echipa lui Stefano Pioli.

Locul doi în Serie A, cu 38 de puncte, AC Milan se va deplasa pe terenul celor de la Lazio, în timp ce Inter Milano va primi vizita echipei lui Răzvan Marin, Empoli.